Stresová inkontinencia: Trpíte ňou aj Vy?

0
1797

Pojmom inkontinencia označujeme samovoľný, vôľou neovládateľný, nedobrovoľný únik moču. Dochádza k nemu pri narušení základných funkcií dolných močových ciest – močového mechúra a močovej rúry. A hoci ňou vo všeobecnosti trpia viac ženy ako muži, postihuje aj ich.

Viete, aké typy inkontinencie rozoznávame? Vyznáte sa v pomôckach, ktoré jej priebeh utlmujú? Pojem ochranná vazelína pre inkontinentných Vám asi nič nehovorí, však?

To je pochopiteľné, nik, komu nechcené úniky moču nestrpčujú život, sa nimi ani nechce zaoberať. Až kým sa nás to nedotkne osobne. Vtedy by sa zrazu poznatky o inkontinencii celkom hodili…

Vznik a liečenie inkontinencie

Samovoľný únik moču je zložitý problém, pretože existuje mnoho príčin, ktoré ho môžu vyvolať. Nedobrovoľné unikanie moču však nie je samostatným zdravotným ochorením, je totiž sprievodným javom iných chorôb, ktoré súvisia s poruchou dolných močových ciest. Aj preto si v prípade, že tento problém ignorujeme a neriešime ho s odborníkom, môžeme privodiť vážne komplikácie. Keďže moč je veľmi agresívny, dochádza k zmenám na koži genitálií a neraz sa môžu pridružiť aj vážnejšie infekcie močových ciest. V neposlednom rade je treba spomenúť aj vplyv inkontinencie na sexuálny život, spánok aj pracovný výkon postihnutého. Mnohí pacienti to totiž vidia veľmi negatívne a už sa odpisujú. Avšak až ignorovaná inkontinencia je skutočným, vážnym zdravotným, psychickým i sociálnym problémom.

Typy inkontinencie

Najčastejšími typmi nedobrovoľného úniku moču bývajú tzv. stresová inkontinencia a urgentná inkontinencia moču. Stresová inkontinencia sa prejavuje pasívnym, mimovoľným únikom moču pri akejkoľvek námahe, teda aj pri kašli, smiechu, cvičení, nosení ťažkých predmetov a niekedy aj pri zmene polohy tela. Táto forma býva rozšírenejšia u žien.

Únik moču a boj s tým

V prípade úniku moču je najdôležitejšia porada s lekárom, ideálne urológom. Málokedy je inkontinencia taká vážna, že ju je treba riešiť operačne. Zvyčajne postačia kvalitné špecializované pomôcky, ako aj účinné cviky na posilnenie panvového dna. Tie Vám odporučí každý odborník, keďže dokázateľne zmierňujú priebeh inkontinencie.

Dôležitá je aj zvýšená hygiena, iba tak je totiž možné predísť infekciám a posilniť nalomené sebavedomie.

Podstatné si je uvedomiť, že aj s inkontinenciou sa dá žiť plnohodnotne, len ju nemožno ignorovať alebo sa za svoj problém s únikom moču hanbiť.  Je to totiž problém mnohých ľudí, ale našťastie riešiteľný. Tak ho riešte, bez ostychu a odhodlane.