Home Blog

RC autá a RC drony na diaľkové ovládanie – zábavka, ktorá neomrzí!

0

Milujete techniku a zábavky, ktoré vás dostanú späť do detských čias? RC autá a drony sú ideálnymi hračkami pre dospelých, s ktorými zažijete kopu srandy. Neveríte?

Nájsť si nejaké hobby, pokiaľ už nie ste vo svojich detských časoch, môže byť celkom náročné. Detstvo, povedzme do nejakých 18 rokov, je pre väčšinu ľudí jednoduché. Starajú sa o vás rodičia, ktorí vymýšľajú zaujímavý program, máte veľa kamarátov, s ktorými môžete chodiť von a hrať rôzne hry. Áno, aj keď máte rokov viac, pravdepodobne máte veľa rôznych kamarátov a nejaké tie aktivity, ktoré s nimi robíte, určite sa vám však častejšie stáva, že sa jednoducho nudíte. Moderné technológie sú tak pre mnohých liekom na nudu. Kontinuálne „scrollovanie“ sociálnych sietí však nie je práve najzaujímavejšou zábavkou. Vtedy si možno zaspomínate na časy, keď ste boli deti, žiadne moderné technológie neexistovali a aj napriek tomu ste si vždy vedeli nájsť nejakú zábavku, ktorá vás bavila veľmi dlho. Práve návrat k hrám a zábavkám, ktoré ste robili ako deti, je často spojený s kopou starých spomienok a zážitkov. Ak si teda hľadáte nejaký hobby, niečo zaujímavé a pútavé, čo by vás poriadne zabavilo, ale zároveň to sedelo aj do našej modernej doby, ideálne riešenie je na dosah – RC autá na diaľkové ovládanie a RC drony.

RC autá – šoférovanie na diaľku?

Ako dospelý človek už pravdepodobne máte vodičský preukaz a ak vás autá skutočne bavia, určite sa veľmi radi vozíte. Jazdenie v aute pre zábavu je však pomerne drahá zábavka. Nové gumy a palivo nie sú práve najlacnejšie, o obmedzeniach v podobe priestoru a možností, čo s reálnym autom robiť, ani nehovoriac. Práve tu prichádzajú na scénu RC autá. S nimi môžete donekonečna experimentovať a zabávať sa a pritom ich kontrolovať z bezpečnej vzdialenosti. Samozrejme, kúpiť si môžete aj bežné RC auto pre deti, s ním si však ako dospelý človek pravdepodobne veľa zábavy neužijete. Bežné RC autá pre deti, ktoré zoženiete v hociktorom hračkárstve, síce fakt dobre vyzerajú a aj dobre jazdia, neprinášajú však toľko možností. Majú jednoduchý systém pohonu, sú jednoduché na ovládanie a zväčša celkom pomalé a nedokážu toho veľa. Skutočné RC modely pre dospelých sú však už „iná káva“. Vybrať si môžete buď RC auto s elektromotorom alebo spaľovacím motorom. Aj keď sa jedná o na prvý pohľad veľmi rozdielne možnosti, množstvo zábavy, ktoré prinesú, je podobné. Ak máte radi skutočné autá, RC autá s benzínovým motorom budú tým najlepším riešením pre vás. Ak vám, naopak, benzín až tak nevonia, veľmi podobnú zábavu zažijete aj s RC autami na elektrický pohon. Špecifickou kategóriou sú RC autá na palivové články, ktoré sú určené pre tých najväčších „fajnšmekrov“ a experimentátorov. Ak si jazdenie s RC autami zamilujete, zúčastniť sa môžete aj mnohých súťaží RC áut.

Hor sa do vzduchu!

Milujete RC hračky, ale nie ste až taký milovník áut! Žiadny problém, vo vzduchu môžete zažiť rovnakú, ak nie aj väčšiu zábavu, ako na zemi. V tomto prípade sú veľmi zaujímavou a aktuálne mimoriadne populárnou hračkou RC drony. Tie sa už ani nedajú nazývať hračkami, RC drony s kamerou sú totiž veľmi praktickou pomôckou pri moderných video a foto záberoch. Drony s kamerou však nie sú len pre profesionálnych fotografov a kameramanov, práve naopak. Dnes si môže kvalitný dron s kamerou kúpiť skutočne každý a zažiť s ním kopu nepoznanej zábavy. Okrem toho, že si zalietate, môžete navyše fotiť a natáčať videá, aké by ste inak niky nezhotovili. Nemusíte sa báť toho, že by ste nový dron rozbili, keďže s lietaním nemáte žiadne skúsenosti. Moderné RC drony majú mnoho asistenčných systémov, ktoré vám s letom a pristávaním výrazne pomôžu.

Ak chcete, môžete tieto dve odvetvia spojiť, kúpiť si aj dron a aj RC auto a natáčať tak zo vzduchu vaše jazdy. Možnosti sú neobmedzené. Na záver tak už len ostáva otázka, kde RC modely zohnať. Odporúčame obchod Pecka-Modelár, kde zoženiete rôzne RC modely a všetko potrebné príslušenstvo tej najvyššej kvality. A zábava sa môže začať!

AdresarFiriem.sk je partner vášho podnikania

0

Už 250 000 slovenských firiem využíva služby najväčšieho portálu o slovenských firmách, ktorý beží na webovej adrese AdresarFiriem.sk. Firma v spolupráci so spoločnosťou Creditreform poskytuje hospodárske informácie o firmách a súčasne ponúka nadštandardné možnosti prezentácie, ktoré sú dôležitou súčasťou marketingového mixu stálic na podnikateľskom trhu, ale i nových začínajúcich podnikateľov a firiem.

Prémiový profil ako špeciálna služba

AdresarFiriem.sk zamestnáva celý tím špecialistov, ktorí pre záujemcov vytvárajú prémiové profily na mieru. Marketingoví poradcovia, textári, speakri a kameramani vedia obyčajnú zmienku o vašej firme v katalógu premeniť na VIP marketingovú prezentáciu.

Nezáleží na tom, v akom segmente podnikáte. Či ste predajňou, remeselníkom alebo napríklad ambulanciou. V rámci prémiového profilu získajú firmy nielen logo, kontaktné údaje a podrobný popis služieb či ponúkaného tovaru, ale hlavne profesionálnu videoprezentáciu o ktorú sa kompletne postará skupina profesionálov z katalógu. Firemné video je skutočne profesionálnou prácou. Predstaví vašu firmu, vaše služby alebo výrobky, váš management i zamestnancov.

Táto videoprezentácia je súčasťou predstavenia vašej firmy v katalógu firiem, ale súčasne ju po dobu existencie vášho prémiového profilu v AdresarFiriem.sk máte možnosť umiestniť aj na svoje webové stránky.

S kvalitným profilom ste viac vidieť

Vďaka prémiovému profilu získa naviac zákazník katalógu firiem až 20 kľúčových slov, na základe ktorých ho majú potenciálni zákazníci možnosť v AdresarFiriem.sk nájsť. Pri bežnom profile je týchto kľúčových slov iba päť. Práve vďaka kľúčovým slovám sa máte možnosť dostať na predné pozície v katalógu firiem. Čím viac ich máte, tým je vaša prezentácia v rámci katalógu viditeľnejšia.

AdresarFiriem.sk sa celoročne propaguje – čím propaguje aj vašu firmu

Propagácia prebieha predovšetkým v najpočúvanejšom slovenskom Rádiu Expres. Každý deň sú poslucháči rádia vyzvaní k tomu, aby hľadali vašu firmu. Katalóg firiem je slovenská jednotka v tvorbe firemných videoprezentácií. Kanál YouTube už zaznamenal viac ako 2,7 miliónov prehratí videí. Vďaka prezentácii v AdresarFiriem.sk bude pre vás získavanie zákazníkov hračka. Dajte o sebe vedieť.

Jeseň už zaútočila – ako si najjednoduchšie vykúriť dom?

0

Ak uvažujete, aké vykurovacie teleso si zaobstarať do svojej chalupy, môže byť najlepším riešením to najtradičnejšie. Aké výhody majú sporáky pred kachlami?

Sporák na pevné palivo (či po starom “šporhelt”) ani zďaleka nie je starožitnosť. Práve naopak. V pomere cena/výkon je to stále prvotriedny tovar. Najmä ak do obstarávacej ceny počítame náklady na inštaláciu. A tie sú v prípade, že vymieňame dosluhujúci sporák za nový, nulové. Na rozdiel od plynového či elektrického sporáka, nehovoriac už kotle ústredného kúrenia. Rovnako zvyčajne nie je nutná ekonomicky a často aj stavebne náročná prestavba komína.

Ekonomické výhody sa znásobia, keď si uvedomíme, že sporák na pevné palivo spotrebúva drevo, ktoré možno nie je najpohodlnejším palivom, ale určite najlacnejším. A  v prípade naozajstnej pohromy – napríklad niekoľkodňového výpadku prúdu – bude vždy poruke palivo a teda aj teplo. A netreba k tomu žiadny prívod prúdu ani plynu.

A drevo ako palivo –  to už je len krôčik od kúpy trendového sporáka s preskleným ohniskom. Takýto sporák vytvorí romantickú atmosféru krbu aj keď na ten skutočný masívny krb nie je miesto. Zároveň je tento sporák praktickejší ako elegantné krbové kachle. Všetky funkcie sporáka, vrátane veľkej plochy liatinových platní a rúry na pečenie zostávajú zachované.

K ďalším výhodám sporáka na pevné palivo patrí jednoduchá obsluha a údržba, ľahké čistenie  a aj dostupné náhradné diely. To samozrejme platí v prípade, že nakupujete sporák od zabehnutých predajcov a výrobcov a nie od podomových predajcov, ktorých vidíte po prvý a posledný krát v živote.  🙂

V prípade, že chcete vykurovať pomocou sporáka aj iné miestnosti, nie je to žiadny problém. Výrobcovia dodávajú aj sporáky, ktoré sú vybavené okruhom na ohrev vody. Jeho vývody sa zapoja na radiátorový rozvod a nie je nutné používať druhý zdroj tepla. Sporák totiž funguje zároveň ako kotol ústredného kúrenia. Samozrejme, v takomto prípade je montáž zložitejšia. Nevyhnutný bude odborný návrh celej vykurovacej sústavy, ktorý zohľadní všetky potrebné premenné – tepelnú stratu miestností, ich objem a plochu, umiestnenie telies a tisíc ďalších drobností, na ktoré laik ani nepomyslí.

Odmena v podobe jednoduchého vykúrenia viacerých miestností však bude stáť za to.

Máte nového partnera? Zistite, či je ochotný vyskúšať tantrickú masáž.

0

Tantrické masáže sú o intimite, prežívaní daného okamžiku, uvoľnení a potešení. Tantra nie je súbor zvláštnych sexuálnych praktík a nie je potrebné sa hrať na niekoho iného. Naopak, zahŕňa hlbokú intimitu a vyžaduje úprimnosť k sebe samému. A nie všetci sú na to pripravení.

Ako teda zistiť, aký je názor Vášho nového partnera na tantra masáže? Na druhom rande sa na to pravdepodobne pýtať nebudete. Pripravili sme preto zoznam bodov, ktoré Vám pomôžu odhaliť odpoveď bez toho, aby ste sa museli pýtať.

Ako odhaliť potenciálneho milovníka tantry?

1. Prejavia prirodzený záujem

Najjednoduchším spôsobom je zmieniť sa o tantre pred skupinou priateľov. Áno, väčšine z nich sa pravdepodobne na tvári zjaví neprítomný alebo prekvapený výraz. Bude tam však aj zopár takých, ktorí sa budú chcieť dozvedieť viac.

Budú sústredene počúvať, dožadovať sa odpovedí na ich otázky a aj po rozhovore bude možné v ich tvári spozorovať neutíchajúci záujem. Prečo? Pretože ste práve otvorili otázku a prebudili nadšenie, o ktorých ani len netušili, že v nich drieme. Ak je medzi nimi aj Váš nový partner, máte vyhrané.

2. Vážia si prítomnosť okamžiku

Počas rozhovoru si všimnite, či Vám partner hľadí do očí a či je myšlienkami naplno prítomný. Prirodzene tantrickí ľudia majú v sebe určitú silu a hĺbku, ktorú chcú zdieľať s druhou osobou. Zároveň si vážia prítomnosť a záujem z Vašej strany.

Tantrická masáž v páre vyžaduje práve takéto spojenie dvoch bytostí. Nie je vhodné sa usilovať zmeniť Vašu polovičku v snahe o dosiahnutie jeho / jej pozornosti. Obe strany by sa mali stretnúť ako rovní, plne prítomní a so záujmom zdieľať vzrušujúci okamih s druhou osobou.

3. Láka ich objavovanie nového

Bez ohľadu na to, koľko tantrických skúseností máte za sebou, s každou ďalšou objavíte niečo nové. Pretože i keď tantra masáže prebiehajú s rovnakou osobou, nikdy nie ste rovnakí, ako ste boli včera. Každá ďalšia skúsenosť môže priniesť niečo nečakané. Mali by ste preto zistiť, či má Váš nový partner vo zvyku objavovať nové možnosti.

Nemusí sa to týkať intímneho života. Napovie Vám aj to, ak zistíte či rád ochutnáva exotické jedlo alebo je otvorený zmene štýlu oblečenia či účesu. Pokiaľ uprednostňuje stabilitu a svoje zabehnuté koľaje, je menej pravdepodobné, že by mal záujem o nuru masáž. Avšak nie vylúčené.

4. Majú radi osobný rozvoj

Tantra Vám rozšíri obzory. Je to podobné ako s návštevou cudzej krajiny a spoznávaním novej kultúry. Nikdy sa na veci nebudete pozerať ako predtým. Uvidíte možnosti, ktoré ste predtým nevideli a Vaše vedomie sa obohatí.

Preto by ste mali u partneru hľadať potrebu vnútorného rozvoja. Snaží sa partner rozvýjať? Je schopný zanechať strach či pohodlie a pracovať na niečom, čo ho vnútorne obohatí? Ideálny partner pre tantrickú masáž vo dvojici je ten, ktorý je ochotný posúvať svoje hranice.

Pravidlá majú svoje výnimky

Často sa stáva, že osoby, u ktorých by sme vyššie spomenuté povahové črty neočakávali, sa po skúsenosti s tantrou zmenia a mnohé z vlastností si osvoja. Pokiaľ stále váhate nad reakciou Vášho partnera, máme pre Vás odporúčanie. Nenechávajte to na náhodu. Neriskujte, že by sa mu masáž od Vás nepáčila a zájdite si spoločne do masážneho salónu. V takom prípade Vám nehrozí, že si partner prípadné nepríjemné zážitky bude spájať s Vašou spálňou.

 

Lesnícke uzlové pletivá

0

Pokiaľ ide o oplotenie farmy, chovateľských alebo lesníckych objektov, diaľnice a podobne, tak platí, že čím je oplotenie stabilnejšie a inštalácia jednoduchšia, tým lepšie.

Uzlové pletivo je konštruované tak, aby vydržalo viac ako tradičné pletivá. Tradičné pletivá používajú sklopný uzol, ktorý drží zvislé a vodorovné drôty. To môže zapríčiniť posun uzla a tým sa môžu oká zväčšiť alebo zmenšiť. Pevný uzol na uzlovom pletive však poskytuje samostatný kus drôtu, ktorý uzamkne vertikálne úchyty, čím zvyšuje pevnosť plotu. To tiež umožňuje širšie rozostupy medzi stĺpmi, čiže nie je potrebné také množstvo stĺpikov ako pri klasickom pletive.

Keď sa zvieratá oprú o ohradu, pevný uzol ju udrží pružnú no zároveň pevnú. Pokiaľ sa samotný drôt neporuší, plot ostane pevný aj pod veľkým tlakom. To znamená, že aj prípadnú údržbu plotu nie je potrebné vykonávať tak často.

Bez ohľadu na to, či máte v úmysle udržať zvieratá vo vašej oblasti alebo mimo nej, je lesnícke uzlové pletivo dobrou voľbou.

Bolesť zubov: Zubná pohotovosť v Bratislave

0

Bolesť zubov spôsobuje asi každému problémy a nepríjemné pocity. Je veľa príčin, prečo vás môžu odrazu začať bolieť zuby. Bežný človek asi neodhadne pravú príčinu a preto je lepšie navštíviť svojho zubára a nechať sa ošetriť.

Zubné výplne, ktoré pokrývajú diery, drážky alebo zlomeniny v zuboch často chránia zraniteľné časti zuba. Keď sú tieto ochranné prostriedky poškodené, citlivé časti zubov sú vystavené extrémnym teplotám, jedlu a baktériám. To môže mať za následok bolesť, ktorá môže byť niekedy malá a inokedy zase neznesiteľná. V tomto prípade však určite navštívte svojho zubára a nechajte si zuby ošetriť ešte predtým, ako môže dôjsť k vážnejšiemu poškodeniu zubov.

Zlomenina zubu, kaz alebo rôzne iné príčiny môžu viesť k ešte horším problémom. Tie môžu vyústiť až do straty zubov. V tom prípade je riešením zubný implantát. Kvalitný keramický zubný implantát vydrží dlhé roky a navráti vám pocit a funkčnosť vlastných zubov.

 

Nová stávková kancelária DoubleStar Bet – stavte si aj vy!

0

Máte radi šport rovnako ako stávky? Potom bude ponuka novej licencovanej stávkovej kancelárie DoubleStar Bet ako stvorená pre vás. Čo všetko prináša?

Stávkovanie bolo na Zemi už odjakživa. Jedná sa o typ hazardnej hry, kedy riskujete peniaze za účelom vyhrať veľký balík peňazí. Jedná sa tak o podobný hazard ako je napríklad poker, ruleta, prípadne automaty. V tomto prípade sa však hazard spája s tým, čo máte pravdepodobne taktiež radi – športom. My, Slováci, sme veľkí športoví nadšenci, nájde sa medzi nami obrovské množstvo hokejových a futbalových fanúšikov, ale aj fanúšikov mnohých iných športov. K povedomí o športe a jeho sledovaní výraznou mierou prispieva najmä veľa úspešných slovenských športovcov, ktorí dosahujú významné výsledky. Sledovanie športu v televízií je tak veľmi zaujímavé, môžete si ho však urobiť ešte zaujímavejším. Ak si totiž na výhru nejakého tímu alebo športovca stavíte peniaze, fandiť budete zaujatejšie ako kedykoľvek predtým. V prvom rade si však treba nájsť dobrú stávkovú kanceláriu.

Nie je stávka ako stávka

Pri výbere stávkovej kancelárie si treba dávať pozor, aby daná stávková kancelária bola plne legálna a licencovaná. Jedine tak máte zaručenú bezpečnosť stávky a záruku, že ak vyhráte, tak svoju výhru bez problémov aj dostanete. DoubleStar, ako jedna z najprestížnejších a najväčších herní, nedávno spustila aj svoju vlastnú stávkovú kanceláriu, DoubleStar Bet. Tá má všetky potrebné licencie a prináša možnosť bezpečného a jednoduchého stávkovania. Stačí sa zaregistrovať na webe a následne môžete využívať možnosti stavenia si na mnohé zaujímavé športy. Okrem hokeja a tradičného futbalu tu nájdete aj športy ako tenis, hádzaná, lyžovanie a mnohé ďalšie. Stavte si aj vy na svoj obľúbený šport a sami uvidíte, že sledovanie športu nikdy nebolo napínavejšie!

Kupovanie použitého iPhonu – ako vybrať dobrý iPhone bazár?

0

Plánujete kúpiť použitý iPhone? Potom sa pripravte na niekoľko nástrah, ktoré budú na vás číhať. Ako sa nenechať nachytať a vybrať si ten najlepší použitý iPhone?

Kupovanie použitých výrobkov tu je, vždy bolo a navždy bude. Jedná sa o perfektný spôsob, ako šetriť planétu a umožniť si navzájom zažiť tie najlepšie veci. Napríklad, kúpa jazdeného auta. Ak máte povedzme 10 000 eur, môžete si za túto sumu kúpiť buď nové alebo jazdené auto. Nové auto bude nízkej kategórie a v malej výbave. Môžete si však za túto sumu kúpiť jazdené auto, ktoré ešte pred troma rokmi stálo 40 000 eur. A to už bude iná liga. Toto isté platí aj v prípade kúpy mobilného telefónu. Za 300 eur si môžete kúpiť nejaký čínsky telefón s celkom dobrou výbavou, ale aj mierne použitý iPhone 6s 32 GB, ktorý hrá v tých najvyšších ligách mobilných telefónov a cena nového kusu bola aj 800 eur. Ak ste typ človeka, ktorý si potrpí na produkty tých najvyšších kategórií a nemáte veľa peňazí na rozhadzovanie, použitý iPhone je určite skvelou voľbou.

Ekonomicky výhodná kúpa

Použité mobilné telefóny však rozhodne nie sú len pre ľudí, ktorí chcú byť zbytočne frajeri a vyzerať bohato, aj keď nie sú. Práve naopak. Aj v prípade, že máte peniaze na úplne nový iPhone, je kúpa mierne použitého veľmi výhodným riešením. Bohatí ľudia vedia, že najhoršie, čo môžete v živote robiť, je prichádzať o peniaze. Kúpou nového iPhonu vyhodíte veľa peňazí do koša. Už len tým, že telefón vyberiete z krabičky a týždeň ho používate, stratí aj 50 eur zo svojej pôvodnej ceny. A strácať už bude len a len viac. Je tak veľmi ekonomicky výhodné kúpiť si mierne používaný telefón, ktorý má stav ako nový, teda nemá žiadne škrabance a ani žiadne viditeľné opotrebenie a ušetriť tak môžete aj viac ako 100 eur v porovnaní s novým kusom. A to je fakt dosť peňazí.

Avšak pozor!

Znie to veľmi dobre, má to však celé jeden háčik – vybrať dobrý použitý iPhone nemusí byť tak jednoduché, ako sa môže zdať. Tak, ako rástla popularita iPhonov, tak rástol aj počet rôznych podvodníkov. Trh s použitými iPhonmi je obrovský a, bohužiaľ, nachádza sa na ňom veľké množstvo rôznych podvodníkov. Podvody, ktoré sa s iPhonmi robia, sú v zásade dva – predaj napodobenín vyrobených v Číne alebo predaj reštaurovaných telefónov, ktorých reštaurácia nebola vykonaná odborne a boli pri nej použité lacné neoriginálne diely. Oba typy podvodov sú nepríjemné v tom, že takéto telefóny sa predávajú ako kompletne originálne a vy na prvý pohľad často nemáte možnosť spoznať, že sa jedná o takto zlý kus. Nehovoriac o tom, že ak máte veľkú smolu, naraziť môžete aj na kradnutý telefón. S týmto sa rozhodne zahrávať nechcete.

Kde kupovať?

Aký je teda najlepší iPhone bazár? V prvom rade odporúčame vyhnúť sa súkromným predajcom, ktorí predávajú telefón za veľmi lákavé ceny a pri ktorých stopercentne neviete, že sa jedná o seriózneho predajcu. Môžete tak nájsť napríklad až neuveriteľne výhodnú ponuku na iPhone SE bazár od súkromnej osoby a až po nejakom čase zistiť, že sa jedná o Čínsku napodobeninu. Alebo v najhoršom prípade o kradnutý telefón. S praktikami napodobenín a rôznych Čínskych skladačiek sa, bohužiaľ, môžete stretnúť aj v niektorých e-shopoch. Takýto obchod vám tvrdí, že sa jedná o originál, pravda je však často inde. Je tak kriticky dôležité nakupovať z internetových obchodov, ktoré sú overené a viete, že sa na ne môžete stopercentne spoľahnúť. Napríklad iPhone bazár na webe mp3.sk. Tu nájdete rôzne modely iPhone za veľmi výhodné ceny. Napríklad iPhone 5s bazár aj za menej ako 200 eur. Môžete si však byť istí, že sa jedná o stopercentne originálne kusy, ktoré boli navyše odborne odskúšané, sú tak kompletne funkčné. Pri každom telefóne je uvedený stav, vopred tak viete, čo objednávate. Tak načo ešte čakáte? Vyberte si svoj obľúbený iPhone za výhodnú cenu aj vy ešte dnes!

Príprava auta na zimu. Čo treba skontrolovať?

0

Pre bezpečnú a pohodlnú jazdu a dojazd do cieľa, je potrebné mať auto v stopercentnom stave neustále. No obzvlášť pred zimnou sezónou by malo byť vozidlo v bezchybnom stave. Samozrejme, s každou maličkosťou hneď nemusíte utekať do servisu. Auto si pred zimou dokážete skontrolovať aj doma. Na čo všetko je potrebné sa zamerať?

  1. Pneumatiky

Základom je prezutie na zimné pneumatiky. Podľa slovenskej legislatívy musí mať auto obuté zimné pneumatiky vtedy, keď je na ceste súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Podľa skúseností je však lepšie prezuť už vtedy, keď priemerné teploty klesnú pod 7 stupňov Celzia. Ak prezúvate na zimné pneumatiky z minulej sezóny, skontrolujte, či nie sú poškodené. Okrem hĺbky dezénu, ktorý nesmie klesnúť pod 3 mm (odporúča sa však dezén s hĺbkou aspoň 4 mm), overte tiež to, či sa pneumatiky skladovaním nepoškodili. Hľadajte akékoľvek známky opotrebenia, či nerovností na dezéne, ako sú praskliny alebo ryhy. Zjazdené alebo poškodené pneumatiky na zimu určite neobúvajte. Dnes už dokážete kúpiť kvalitné, ale lacné pneumatiky na zimu.

  1. Batéria

Ak v chladnejšom počasí nedokážete naštartovať, problémom môže byť práve akumulátor. Aby vás v zime takýto problém neprekvapil, batériu si preventívne dobite. V prípade, že je už staršia ako štyri roky, nezaškodí absolvovať kontrolný záťažový test v autoservise. Môžete sa tak vyhnúť nepríjemnostiam, napríklad že auto nenaštartujete v tej najnevhodnejšej chvíli. V takom prípade vám totiž dokáže pomôcť len iný vodič s prepojovacími káblami.

  1. Karoséria a disky

Ak je lak na karosérii poškodený, v zime hrozí korózia. Odporúča sa preto pred zimným obdobím karosériu auta navoskovať. Chránená je tak pred posypovou soľou, ale aj pred priľnutím rôznych nečistôt. Rovnako je vhodné postarať sa aj o disky. Tak na plechové, ako aj na hliníkové disky naneste taktiež ochrannú vrstvu vosku na disky.

  1. Zimná výbava

V lete ste ju nepotrebovali a z auta možno vyhodili. Preto si skontrolujte, či máte všetko potrebné prichystané. Chýbať by vám nemala metlička a škrabka, keďže so snehom na kapote nie je povolené jazdiť. V naozaj tuhej zime sa hodí aj rozmrazovač. Ak jazdíte do hôr, určite si do auta dajte aj snehové reťaze a lopatu.

  1. Prevádzkové kvapaliny

Výmena chladiacej kvapaliny prebieha v autoservise, a to pravidelne, podľa harmonogramu výrobcu. Tento harmonogram určite dodržiavajte. Časom totiž aj chladiaca zmes stráca svoje vlastnosti. Ak by zamrzla, môže vážne poškodiť motor. Zabúdať nesmiete ani na zmes do ostrekovačov. Ak v nádržke ponecháte letnú zmes, môže spôsobiť upchatie dýz.

Samozrejme, ak sa vám pred zimnou sezónou na vozidle čokoľvek nepozdáva, s návštevou autoservisu neváhajte. Ide predsa o vašu bezpečnosť.

 

Je možné opraviť poškriabané plastové vchodové dvere a okná?

0

Potešíme vás. Odpoveď na otázku je áno! Ak ste teda na ráme svojich nových plastových okien alebo dverí objavili škrabanec, ktorý vám doslova bije do očí, nemusíte zúfať. Máte aj iné možnosti, ako plastové vchodové dvere alebo plastové okná vymeniť za nové. Poradíme vám, čo v takom prípade môžete urobiť.

Použite korekčnú fixku

Ide o špeciálnu korekčnú fixku, ktorá je určená nielen pre okná a vchodové dvere plastové, ale aj pre iné materiály. Dostanete ju kúpiť priamo u predajcu plastových okien a dverí, prípadne v špecializovaných predajniach. Ako takáto fixka funguje? Jednoducho ňou prejdete po poškodenom mieste. Fixka zanechá plastový povlak, ktorý zatrie škrabance a odreniny. Veľkou výhodou je to, že takúto korekčnú fixku si môžete zakúpiť v rôznych farbách. Od priesvitnej, cez bielu, až po rôzne odtiene hnedej. Využiť ju teda môžete aj vtedy, ak máte plastové vchodové dvere alebo plastové okná v dekore, ktorý imituje drevo. Jej nevýhodou je však to, že dokáže prekryť naozaj len miniatúrne škrabance, ktoré nezasahujú hlboko do rámu okien alebo dverí.

Ďalšie možnosti prekrytia menších rýh a škrabancov

V prípade, že ryhy naozaj nie sú hlboké a poškodená je len povrchová farba a lak, máte niekoľko možností na opravu. V prvom rade poškodené plastové vchodové dvere alebo okná vyčistite. Na miesto naneste trošku vosku z rozohriatej sviečky. Vosk dôkladne rozmažte a nakoniec ho môžete prešmirgľovať veľmi jemným brúsnym papierom. Po stvrdnutí vosku miesto zalakujte priesvitným lakom. V prípade veľmi maličkých škrabnutí, kedy je poškodený len lak, stačí naniesť novú vrstvu priesvitného laku.

Ako na hlboké poškodenia?

Problémom sú však hlbšie ryhy. Tu vám korekčná fixka, ani vosk, nepomôžu. Použiť by ste mali hustý lak alebo lepidlo. Samozrejme vo farbe okien, či dverí. V tomto prípade je teda lepidlo možné použiť len na biele plastové okná a dvere. Lak alebo lepidlo naneste do ryhy v potrebnom množstve a nechajte stuhnúť. Vezmite mokrú handričku a okraje ryhy trením urovnajte, aby sa prebytočný lak z okolia ryhy odstránil.

Ak už je ryha naozaj hlboká, budete musieť použiť tmel. Tmel vo vhodnej farbe nanesiete do ryhy a po zaschnutí jeho zvyšky opatrne odstránite jemným brúsnym papierom. Na záver je potrebné poškodené miesto natrieť vhodnou farbou, prípadne prelakovať. V takýchto prípadoch však už nie je možné zaručiť, že svojpomocná oprava poškodenia bude neviditeľná.

 

Block title

Block title

Block title