5 parametrov, na ktoré si dávajte pozor pri výbere cyklovozíka

0
465
5 parametrov, na ktoré si dávajte pozor pri výbere cyklovozíka

Po zime nás láka príroda a outdoorové aktivity. Hľadáme možnosti, ako spojiť pohyb a starostlivosť o rodinu. Nielen pre cyklistov sú určené detské cyklovozíky, ktoré cyklistu neobmedzujú a pre deti sú bezpečné. Pri výbere cyklovozíka si dávajte pozor na zopár parametrov, ktoré vám veľa prezradia o kvalite vozíka.

1. Veľkosť cyklovozíka

Detské cyklovozíky nemajú štandardizované rozmery. Ich veľkosť sa líši podľa značky. Vo všeobecnosti výrobcovia udávajú, že do vozíka sa zmestia deti do 5 až 6 rokov. Okrem veľkosti si overte aj nosnosť. Lacnejšie vozíky môžu byť síce dostatočne veľké, ale neuvezú ťažšie deti. V priemere majú vozíky za bicykel nosnosť okolo 30 kg, dvojmiestne vyše 40 kg.

2. Kvalita odpruženia

Ak chcete s vozíkom absolvovať cyklistické výlety do hôr, musíte sa zamerať na kvalitu odpruženia. Kolieska detských cyklovozíkov sú síce dostatočne veľké a odolné, ale jedine odpruženie bráni dieťa pred otrasmi. Naozaj kvalitne odpružené cyklovozíky zvládnu zdvih až 12 cm. S takýmto odpružením sa nemusíte obávať žiadnej skaly či výmoľu.

3. Ergonómia sedenia

V supermarketoch je možné kúpiť lacné modely vozíkov, ktoré sú síce certifikované, ale pre deti nie sú dostatočne pohodlné. Ergonomické sedenie vo vnútri vozíka je dôležitou vlastnosťou, keďže dieťa bude vo vozíku sedieť niekoľko hodín. Okrem ergonomického tvaru by sa malo dať sedenie nastaviť v oblasti hlavy i trupu. A ako je to s vozením bábätiek? Pre bábätká je nutné dokúpiť špeciálnu vložku.

4. Bezpečnostné prvky

Počas výberu detského cyklovozíka si všímajte vonkajšie i vnútorné bezpečnostné prvky. Bezpečnostné pásy musia mať viacbodové uzamykanie. V oblasti brzdenia je minimum ručná brzda. Pre pohodlné parkovanie vozíka je lepšie vybrať model s parkovacou brzdou. Všetky modely cyklovozíkov by mali disponovať systémom, ktorý bráni prevrhnutiu vozíka počas pádu z bicykla.

5. Zaujímavé doplnky

Podobne ako pre športové kočiare je aj pre detské cyklovozíky možné dokúpiť rôzne príslušenstvo. Odporúčame kúpiť pláštenku, slnečné clony, bezpečnostnú vlajku, držiak na fľašu a brašnu. Vo vozíku sú síce odkladacie priestory, ale v brašne budete mať drobnosti po ruke pri behaní alebo korčuľovaní.