8 dôvodov, prečo sa stále oplatí SIM karta s kreditom

0
1902

Možno sa téma predplatených mobilných SIM kariet javí ako bezpredmetná, ešte stále ich však využíva množstvo zákazníkov mobilných operátorov. Aké majú teda predplatené SIM karty na kredit výhody oproti paušálom? Dokážu sa im vôbec vyrovnať v úrovni a cenách poskytovaných služieb? Prečítajte si našich 8 dôvodov, prečo sa SIM karta s kreditom stále oplatí aj v dnešnej dobe.

1. Neplaťte za niečo, čo nevyužívate

Mať mobilný hlasový či dátový program na paušál je síce fajn, ale ruku na srdce – využijete každý mesiac svoje predplatené minúty a dáta naplno? Koľkokrát ste sa už prichytili, ako na konci mesiaca telefonujete svojim známym desiatky minút, len aby ste voľné minúty v rámci paušálu vyčerpali? So SIM kartou na kredit sa vám to jednoducho nestane. Vždy zaplatíte iba toľko, koľko miniete.

2. Majte náklady pod kontrolou

Povedzme si to na rovinu – nie každý človek vie svedomito hospodáriť so svojimi peniazmi. Ak máte mobilný paušál s predplatenými minútami, možno si ani nevšimnete, že ste ich vyčerpali. Minúty alebo dáta prečerpané nad rámec tých predplatených potom bývajú drahšie a tých menej zodpovedných „telefonistov“ neraz prekvapí vysoká suma na faktúre od mobilného operátora.

Mať náklady pod kontrolou je obzvlášť vhodné najmä v prípadoch, ak plánujete zaobstarať SIM kartu niekomu, kto si príliš nerozumie s technikou. Typickým príkladom sú deti a seniori. Nemusíte však myslieť na neustále dobíjanie kreditu pre vašich blízkych. Niektorí operátori umožňujú nastaviť automatické dobíjanie kreditu v pravidelných intervaloch (viď bod č. 6).

3. Získajte výhodnú cenu

Kedysi platilo, že jednotkové ceny za mobilné služby (t.j. minúty za volania a megabajty za prenesené dáta) boli nižšie pri mobilných paušáloch. V dnešnej dobe sa však tieto rozdiely stierajú a ceny za mobilné hovory a dáta sú pri SIM kartách s kreditom takmer totožné s paušálmi, v niektorých prípadoch dokonca aj nižšie.

4. Veľký výber spomedzi operátorov

Na Slovensku v súčasnosti pôsobí sedem mobilných operátorov, z toho traja sú tzv. virtuálni. Tí poskytujú služby vo svojom mene, no využívajú infraštruktúru tých reálnych. Ak však chcete mobilnú SIM kartu s paušálom, máte na výber iba zo štyroch operátorov, pričom služby s dobíjaním kreditu poskytujú všetci siedmi.

Práve tento fakt, že v segmente mobilných služieb s dobíjaním kreditu je až sedem operátorov, vyvíja veľký konkurenčný tlak na pokles cien.

5. Vyhnite sa viazanosti a zbytočným záväzkom

Pri zakúpení SIM karty s dobíjaním kreditu sa nezaväzujete k využívaniu služieb daného operátora na určitý čas. Na rozdiel od paušálov nemáte žiadnu viazanosť a ak si to s využívaním SIM karty rozmyslíte, jednoducho ju môžete zahodiť, prípadne odložiť do zásuvky.

Nehrozia vám žiadne zmluvné pokuty, sankcie ani poplatky. A ak potrebujete rýchlo získať nové telefónne číslo a zbaviť sa starého, SIM kartu jednoducho zahodíte a zakúpite si novú.

6. Automatické dobíjanie vám ušetrí čas

Dobitie kreditu na SIM karte môžete realizovať rôznymi spôsobmi. Preč sú teda časy, kedy ste si v novinových stánkoch alebo na pošte museli zakúpiť kupón s kreditom a následne ho zložitým spôsobom aktivovať telefonovaním na infolinku operátora. Dnes je dobitie kreditu dostupné u väčšiny operátorov aj online cez internet. Zaplatiť môžete jednoducho cez internet banking alebo platobnou kartou.

Čerešničkou na torte je možnosť nastaviť si automatické dobitie kreditu podľa rôznych kritérií. Automatické dobitie môže prebehnúť vo vami stanovený deň, či pri poklese kreditu pod hodnotu dvoch euro.

Tiež si môžete nastaviť dobíjanie pre všetkých členov rodiny. Výdavky pod kontrolou udrží vaše nastavenie maximálneho mesačného limitu pre všetky dobitia. Niektorí operátori ponúkajú aj možnosť prenosu kreditu na inú SIM kartu. O kredit sa tak môžete podeliť s vašimi deťmi, rodičmi či blízkymi.

7. Vaše deti môžu volať aj bez kreditu

Zvereniu mobilného telefónu do rúk dieťaťa predchádza vždy veľká dilema. Na jednej strane sú tu nástrahy v podobe mobilného internetu, alebo vysokých účtov za telefonovanie, SMS a dáta. Na strane druhej, mobilný telefón, ktorý má dieťa neustále pri sebe, vám poskytne istý pocit bezpečia, pretože máte možnosť dieťa kedykoľvek skontrolovať a presvedčiť sa, či je v poriadku (aj mimo GPS lokátorov pre deti, ktoré sú už v moderných telefónoch k dispozícií).

Vysoké účty za telefonovanie a SMS skrotíte najjednoduchšie práve pomocou SIM karty s kreditom. V takýchto prípadoch však majú rodičia často obavy, že sa im dieťa v prípade naliehavej potreby nedovolá. V ponuke mobilných operátorov sa už objavili aj predplatené karty pre deti, ktoré umožňujú zavolať na dve vybrané telefónne čísla aj bez dostatočného kreditu.

8. Využite plnohodnotné mobilné služby

Ak máte pochybnosti o tom, ktoré mobilné služby budete môcť využívať s predplatenou SIM kartou, pokojne ich zahoďte. V dnešnej dobe sú aj pre karty s kreditom k dispozícii volania, SMS a dátové služby v podobe mobilného internetu. A to aj vrátane vysokorýchlostného na báze technológie 4G.