Aká posteľ je vhodná pre batoľa?

0
2015

Málokde si tak uvedomíme beh času, ako pri našich najmenších. Akoby to bolo len včera, čo sa Váš chlapček narodil a Vy ste si ho s radosťou priviedli domov z pôrodnice, uložili do detskej postieľky a sledovali, ako rastie. Alebo to bola princeznička, ktorá rozžiarila Vaše srdce radosťou? Odrazu, ani neviete ako, z bábätka je jedinečná osobnosť, ktorá potrebuje svoj vlastný priestor. Ak má Vaše dieťa tri roky, je veru najvyšší čas presťahovať ho (ak ste tak ešte neurobili) z Vašej spálne do samostatnej detskej izby. I keď mnoho rodín to má vyriešené tak, že deti spia s rodičmi v jednej rodičovskej posteli, zrejme to nie je ideálne pre nikoho a koniec-koncov, raz tento „problém“ bude potrebné vyriešiť.

Tak čo, odhodláte sa na to konečne?

Vhodná postieľka

Jednou z najzávažnejších otázok, ktoré budete pri tomto „presune“ riešiť, je výber a kúpa vhodnej postele pre Vašu ratolesť. Z malej postieľky pre dojčatá už asi vyrástla, takže musíte dobre zvážiť všetky aspekty, aby ste vybrali takú, v ktorej sa bude cítiť pohodlne, no zároveň mu dokáže vytvoriť bezpečnú oázu. 

Na trhu je veľa postieľok, tzv. postelí pre batoľatá, ktoré nie sú príliš vysoké, čím sa minimalizuje riziko pádu z postele (aj schopnosť zísť či vyliezť na ňu bude pre dieťa jednoduchšia), väčšiu bezpečnosť zabezpečí tiež rám na strane, kde bude mať dieťatko uloženú hlavičku.

Výber materiálu

K dispozícií sú postele z mäkkého či masívneho dreva (závisí od finančných možností), lacnejším variantom sú detské postieľky z MDF materiálu (drevotrieska). Aj tu pravdaže platí, že čím kvalitnejší je materiál, z ktorého je posteľ vyrobená, tým dlhšie vydrží.

Podobne pristupujte aj k výberu matraca, zvyčajne ho totiž kupujeme osobitne.

Samostatnou témou je farba či tvar postieľky. Pokiaľ stavíte na pestrosť a hravosť, nemôžete nič pokaziť. 

Okrem štandardných prírodných drevitých odtieňov a neutrálnych bielych postelí sú v ponuke aj rôzne “veselé“ postieľky s motívom obľúbených postavičiek (Hello Kitty, Autá, Peppa Pig, Mickey Mouse a myška Minnie), niektoré aj s originálnym tvarom (veľmi obľúbené sú autíčkové postieľky). Obrázkové postele, navyše, skvele oživia interiér a verte tomu, že žiadne dieťa nimi nepohrdne.

Je len na rodičoch, čo pri kúpe uprednostnia. Bude to praktickosť a dlhovekosť detskej postieľky, alebo ňou Vášmu dieťaťu splníte sen o spaní vo formule, prípadne na hrade (ako pre ozajstné princezné)?

Zdroj: juniorrooms.co.uk/beds/toddler/

Foto

files.detskapostel.com/200009769-06c7607c08/postielka%20k%20posteli%20Tobi%20baybay%20colonial_New.jpg