Ako počas leta načerpať chýbajúcu energiu?

0
1932
Fit.

Horúce letné dni náš organizmus poriadne vyčerpávajú. Sme unavení, nevyspatí a klasické spôsoby dobíjania energie studenou sprchou až tak nezaberajú. Čo teda v tomto počasí určite pomôže?

V prvom rade si treba uvedomiť, že pohyb je skvelým spôsobom ako zahnať zlú náladu a únavu. Samozrejme tým nemyslím, aby ste šli v tých najvyšších horúčavách behať, keďže vtedy hrozí riziko odpadnutia. Okrem toho hrozí aj prehriate tela, dehydratácia, úpal a dokonca i kolaps. Ale pokiaľ sa prestanete úplne hýbať, robíte obrovskú chybu! Najlepšie je počkať, kým slnko zapadne a doprajete si krátku prechádzku po čerstvom vzduchu. Chvíľka chôdze nám pomôže odstrániť prebytočnú energiu, ktorá drží naše očné viečka často otvorené, ale nie zas natoľko, aby sme náš organizmus príliš „prebudili“.

Vyspite sa do ružova

Je celkom normálne, že počas leta sa nám zaspáva omnoho ťažšie ako v zime. Dôvodom je menšia schopnosť termoregulácie. Pokiaľ aj vy patríte medzi ľudí, ktorí nemôžu tak ľahko zaspať, skúste sa pred spánkom schladiť. Ale moc to nepreháňajte, aby vaše telo neostalo po ľadovej sprche v šoku, čím môžete dosiahnuť úplne opačný efekt. Vyskúšajte sa osviežiť vlažnou vodou, dajte si na tvár chladiacu masku a napite sa pred spánkom pohárom chladnej vody. Výborný je i aromatický olej, vďaka ktorému sa vám bude počas noci oveľa lepšie dýchať. Váš mozog sa po prebudení naštartuje a uvidíte, že sa budete cítiť omnoho lepšie. Dávajte si však pozor, aby ste sa pred spaním neprejedali. Žalúdok môže byť potom až príliš zaťažený, čo sa odzrkadlí na vašom spánku. Dôležitý je najmä prísun železa a kyseliny listovej, takže si doprajte skôr len zeleninku, ovocie alebo ľahké jedlá.

Niekoľko rád na záver:

  • Choďte si skoro ráno zabehať, 20 minút behu vám úplne postačí
  • Denne vypite aspoň 2,5 litra čistej vody
  • Nebuďte na priamom slnku
  • Nezabúdajte na krém s ochranným faktorom

 

 

FOTO:  © BillionPhotos.com / Dollar Photo Club