Ako predísť zubnému kazu? Toto sú naše odporúčania

0
846
Ako predísť zubnému kazu? Toto sú naše odporúčania
Ako predísť zubnému kazu? Toto sú naše odporúčania

V súčasnosti sa množstvo ľudí obáva zubného lekára a návštevy jeho ambulancie. Dôvodov je hneď niekoľko. V prvom rade ide bolesť zubov a zákrokov. Zubný lekár vám však chce určite pomôcť.

Ak nechcete mať zubný kaz, mali by ste dať na naše tipy, ktoré vám prinášame v tomto článku. Nie nadarmo mnohí zubári hovoria, že čistý zub sa nepokazí. Nuž, predsa len na tom niečo bude. Zubný kaz je najčastejšie ochorenie ústnej dutiny. Vzniká približne za rok, počas ktorého je zub oslabovaný. Dôvodom sú najmä sladké potraviny, nápoje ale aj zlá ústna hygiena. Preto ak túžite po zdravých zuboch, mali by ste sa o nich dôkladne starať. V tomto článku si povieme, ako na to.

Základom je zdravá strava

Baktérie v ústach majú radi cukor, ktorým sa aj zároveň živia. Keď ich chcú vylúčiť, vylúčia aj kyseliny. Práve tie oslabujú zub natoľko, že vznikne diera – zubný kaz. Do jedálnička by ste mali zakomponovať viac ovocia, zeleniny a pite čistú vodu, poprípade bylinkový alebo zelený čaj. Ak máte chuť na sladké, dať si môžete. Avšak zjedzte to naraz, nie po častiach. Po zjedení by ste si mali ústa aspoň vypláchnuť čistou vodou. Pozor aj na skrytý cukor. Ten sa nachádza v potravinách, o ktorých by ste na prvý pohľad nepovedali, že sú sladké. Ide najmä o kečup, šunku alebo cestoviny.

Čistite si zuby správne

Ak sa chcete vyhnúť zubnému kazu, zuby by ste si mali čistiť správne. Používajte vhodné dentálne pomôcky, ako zubná kefka, medzizubná kefka alebo dentálna niť. Použiť môžete aj škrabku na jazyk alebo ústnu vodu na záver čistenia. Skvelým riešením je, aby ste navštívili dentálnu hygieničku. Tá vás naučí čistiť si správne zuby, keďže v súčasnosti existuje hneď niekoľko techník. Nezabúdajte na pravidelné kontroly u zubného lekára, ktoré sú viac než nevyhnutné.