Ako si vybrať klimatizáciu

0
1685

Keď je vonku horúco viac, akoby sa vám páčilo, najlepšie je utiahnuť sa do chládku a nájsť si kúsok svojho raja s príjemným vzduchom. A najlepšie je, keď toto miesto máte priamo doma. Vymeňte letnú saunu za svieži klimatizovaný vzduch!

Ak zvažujete kúpu novej klimatizácie pre váš dom, byt alebo kanceláriu, čítajte ďalej! Tipy a rady pre výber klimatizácie vám uľahčia výber a pomôžu pri rozhodovaní, do akého typu klimatizácie investovať. Pri vašom výbere i inštalácii klimatizácii si nechajte poradiť špecializovanými odborníkmi, ktorí vám pomôžu v procese rozhodovania i efektívneho investovania.

 

Typ klimatizácie

Klimatizácia môže byť nástenná, kazetová, mobilná, podstropná alebo podparapetná. Kazetové klimatizácie sa hodia do kancelárií, podstropné a podparapetné zase do domu. Aby klimatizácia splnila svoj účel, dbajte aj na jej výkon. 1KW výkonu je približne určený na 10 m štvorcových.

Výkon klimatizácie ovplyvňuje nielen rozloha a objem miestnosti, ale aj orientácia izby podľa svetových strán, plocha a typ okien, počet osôb nachádzajúcich sa v miestnosti, elektrospotrebiče umiestnené v miestnosti a jej izolácia.

 

Funkcie

Klimatizácia neslúži iba na ochladzovanie vzduchu. Vyberte si klímu, ktorá má okrem tejto prvotnej funkcie aj ďalšie vlastnosti. Kvalitná klimatizácia by mala mať funkciu odvlhčovania, ktoré zabraňuje zvýšenej tvorbe prachu a plesní a tak je ideálne pre alergikov. Pomocou klimatizácie môžete aj efektívne vetrať priestory a postarať sa tak o prívod čerstvého vzduchu do miestností.

Moderné klimatizácie ponúkajú aj funkciu filtrácie. Filtre odstraňujú jemný prach, peľ, baktérie, pachy, dym a mikróby. Závisí však od modelu a značky klimatizácie. Pri výbere klimatizácie dbajte aj o to či chcete, aby klimatizácia okrem ochladzovania aj vykurovala, čo je v konečnom dôsledku energeticky výhodnejšie. V tomto prípade si zvoľte klimatizáciu s tepelným čerpadlom.

 

Veľkosť a umiestnenie

Aká veľká má klimatizácia byť? Pri výbere je potrebné do úvahy brať aj veľkosť miestnosti, ktorú chceme vychladzovať alebo vykurovať. Aby bola klimatizácia efektívna, je potrebné umiestniť ju na vhodné miesto. Ideálne je strop, tesne pod stropom alebo parapeta.

 

Rovnako si treba rozmyslieť, kam umiestnite vonkajšiu jednotku, ktorá odvádza kondenzát. Možné je vybudovať odvod aj do kanalizácie. Ak klimatizáciu nesprávne umiestnite, riskujete zbytočný prievan, hluk a neefektívne ochladzovanie priestoru, čo pocítite nielen vy, ale aj spotreba energie.

 

Hlučnosť

Hlučnosť klimatizácie závisí aj od jej výkonu. Čím výkonnejšia klimatizácia je, tým je hlučnejšia. Hlučná klimatizácia priestor síce vychladí, ale váš komfort v konečnom dôsledku zníži nepríjemným hlukom. Klimatizácie určené do obytných priestorov sú väčšinou vyrobené tak, aby spôsobovali, čo najnižší hluk.

Dbajte na tento fakt pri výbere vnútornej klimatizácie, ale aj vonkajšej jednotky. Vaši susedia by nepríjemne „ukričanej“ klimatizácie radosť určite nemali.

Výber a inštalovanie klimatizácie konzultuje s profesionálnym odborníkom v špecializovaných predajniach.

Pomôže vám s výberom typu, výkonu i veľkosti klimatizácie vhodnej pre zvolený priestor. Pri výbere dbajte aj na referencie konkrétnych predajcov klimatizácií. Doprajte si komfort príjemne vychladeného domova so správne zvolenou klimatizáciou!