Ako zatočiť s chladom počas zimných túr

0
617
Ako zatočiť s chladom počas zimných túr

Prechádzka zasneženou prírodou je za istých okolností zdravá. Prospieva fyzickej kondícii, psychike a celkovej duševnej pohode. Aby ste si mohli zimné prechádzky dopriať, musíte sa poriadne obliecť. Je rozdiel či necháte vymrznúť baktérie, alebo vaše telo. To druhé by sme radšej neskúšali, ak sa nechcete dopracovať k nachladnutiu. Prinášame vám zopár tipov, ako sa obliecť do mrazivého počasia.

Oblečenie, ktoré zahreje, ale neprekáža

Počas zimných túr musíte nájsť kompromis v oblečení. Ide o to, aby oblečenie zahrialo, ale neprekážalo pri pohybe. Obliecť na seba tri hrubé svetre nie je príliš rozumné. Do zimného oblečenia musíte skrátka investovať viac peňazí, ktoré sa vám vrátia v pocite komfortu. Prvé vrstvy oblečenie by mali mať prívlastok termo. Vrchné oblečenie je nutné zvoliť tak, aby ho neprefúkol vietor a nepremočila vlhkosť. Podobne postupujte aj pri obuvi. Turistické topánky vyrobené z kože, pod ktorou je vodovzdorná membrána sú pre zimného turistu must have kúskom.

Ako správne vrstviť oblečenie

Turistická obuv sama o sebe nestačí, nesmiete zabudnúť na teplé ponožky alebo merino podkolienky. Pod vrchnými vrstvami oblečenia noste termo bielizeň. Bielizeň je vždy prvou vrstvou zimného outfitu lyžiarov i turistov. Termo bielizeň hreje a zároveň dobre odvádza pot. Druhá vrstva má opäť termo funkciu. Turisti zväčša zvolia mikinu. Posledná vrstva chráni telo pred dažďom, snehom a vetrom. Športová bunda a nohavice vyrobené z dutého vlákna s všitou membránou zabránia prieniku vlhkosti k ostatným vrstvám oblečenia. Hlavu ochránite čapicou a v príliš chladnom počasí noste aj nákrčník, ktorý sa dá natiahnuť až k ústam.

Dostatok tekutín aj v zime

Počas mrazov môžete mať pocit, že nie ste smädní. Dávajte si pozor na to, aby ste aj v zime dodali telu dostatok tekutín. V turistickom batohu by vám nikdy nemala chýbať termoska s bylinkovým čajom. V žiadnom prípade nechoďte do hôr bez náhradného páru ponožiek ukrytého v batohu. Pánska a dámska turistická obuv je síce vodovzdorná, ale sneh sa môže dostať dnu do topánky kvôli nevhodne zvolenému strihu obuvi. Ďalším kúskom oblečenia, ktorý sa dokáže počas zimnej túry premočiť, sú rukavice. Náhradné, suché rukavice vám prídu v hod počas dlhšej túry alebo po poriadnej guľovačke s deťmi.