Ako zvoliť ideálnu interiérovú farbu?

0
941
Ako zvoliť ideálnu interiérovú farbu?

Ak nie ste profesionálny maliar, zrejme radi využijete všetky dobré rady, ktoré vám môžu uľahčiť výber ideálnej interiérovej farby u vás doma. Preto vznikol tento článok, aby vám mohol pomôcť čo najlepšie ako sa dá.

Oteruvzdorné vs umývateľné farby

Keď maľujete spálňu alebo obývačku, vystačíte si s bežnými oteruvzdornými farbami. Tie odolajú suchému oteru, kedy pri suchom kontakte nepustia takmer nijaký pigment. Naopak, umývateľná farba je vhodnejšia pre miesta ako kuchyňa, kúpeľňa, detská izba, verejná budova, chodba alebo jedáleň. Skrátka všade, kde je vhodné stenu raz za čas umyť.

Umývateľné farby sú totiž interiérové farby vyššej kvality so zároveň vyššou cenou. Neoplatí sa ňou plytvať v izbách, kde sa steny s najväčšou šancou zašpinia steny. Dostupné je veľké množstvo typov umývateľných farieb na steny. Ak sa objaví nemastná škvrna na stene, ktorá je namaľovaná základným umývateľným náterom, dá sa jednoducho zotrieť navlhčenou handrou.

Najkvalitnejšie umývateľné farby sú odolné aj voči najnáročnejším mastným škvrnám, pričom sa dajú zotrieť jemným pohybom s vlhkou handričkou, ktorá sa namočí vo vode so saponátom. Množstvo umývateľnosti farby je dané vzhľadom náteru, čím je vyššie, tým má farba polosklejší alebo polomatnejší vzhľad.

Čo treba zvážiť pri kúpe farby

Ešte než sa rozhodnete prezerať farbu na e-shope, alebo ísť osobne, vypočítajte si najprv koľko m2 majú vaše izby, ktoré budete natierať farbou. Taktiež zistite, ako je na tom podklad steny a určte, či chcete oteruvzdornú alebo umývateľnú farbu.

Pri zvolení farby venujte pozornosť informácii o výdatnosti na m2. Všímajte si však ako je táto informácia uvedená, nakoľko niektoré spoločnosti ju uvádzajú v litroch, iné zas v kilogramoch. Ak sa výdatnosť farby uvádza v litroch, počítajte s vyššou výdatnosťou ako pri kilogramoch. S jedným kilogramom farby totiž natriete menšiu plochu ako s jedným litrom (1,24 kilogram je približne 1 liter).

Ak maľujete povrch na novostavbe, ktorý bol len omietnutý, je potrebné najprv spraviť penetračný náter a 2 vrstvy interiérovej farby na steny, pričom ak máte sadrokartónový podklad, sú potrebné 3 až 4 vrstvy. Ak by ste chceli pozmeniť odtieň steny v novostavbe, ktorá je natretá základnou bielou farbou, stačia vám na to 2 vrstvy novej interiérovej farby.