Chystáte sa na predĺžený víkend do zahraničia?

0
1783

Nestihli ste letnú dovolenku, a práve preto plánujete predĺžený víkend do Ríma? Alebo už teraz viete, že zimné prázdniny si budete chcieť naplno užiť a chcete byť radšej nachystaný už s predstihom? Prinášame vám stručný, no praktický manuál, vďaka ktorému na nič podstatné nezabudnete! A to sa nemusíte baliť ani týždeň pred odchodom.

Čo vlastne potrebujem?

Pred tým, ako vôbec začnete s balením, spíšte si zoznam, ktorý bude obsahovať presne to, čo potrebujete. Znie to jednoducho, však? Nemyslíme tým, aby ste si zbalili tie krásne letné šaty, topánky a hydratačný krém, čo je taktiež dôležité, pochopiteľne. No bohužiaľ, veľa krát zabúdame na tie najdôležitejšie veci akými sú lieky či doklady, alebo naopak, zbalíme si kopec nepotrebných vecí, ktoré nám následne v kufri zbytočne zaberajú miesto. Aby ste sa vyhli podobnej situácií, zoznam vám v tom jednoducho pomôže, keďže vždy si naň môžete dopísať to, čo vám v ňom chýba, resp. prečiarknuť to, čo je v ňom zbytočné. Ak sa chystáte cestovať lietadlom, nezabudnite si postrážiť váhu a rozmery batožiny, inak vás čakajú nepríjemné „opletačky“ na letisku, a tomu sa chce asi každý z nás vyhnúť.

Pozor na doklady!

Je v podstate jedno, kam cestujete, nikdy si nezabudnite doklady, a to vrátane tých, ktoré sú určené pre deti. Overte si ich platnosť a zistite, aké doklady sú požadované v krajine, do ktorej sa chystáte. Cestujete do USA? Podmienkou je biometrický pas, čiže si nevystačíte len s tzv. rýchlopasom. Vhodné je, ak si spravíte kópie všetkých dokladov (pas, poistenie, občiansky preukaz) a uložíte si ich inde ako originály. Pri strate alebo krádeži vám toto opatrenie rozhodne pomôže uľahčiť vybavovačky, ktoré by vás čakali.

Majte prehľad o všetkom

Je celkom pochopiteľné, že na letisku mnohí z nás zmätkujú a majú strach, či predsa na niečo nezabudli. Dajte si všetky potrebné cestovné doklady k sebe a tak, aby ste ich mali na letisku neustále pri sebe. Nevyťahujte ich vtedy, keď nepotrebujete, aby ste ich zbytočne nevytratili. Pamätajte, že ich budete potrebovať trebárs pri vstupe do odletového priestoru či lietadla, na čo mnohí zabúdajú. Ďalším podstatným bodom, ktorý netreba podceniť sú čísla. Spíšte si zoznam čísel na veľvyslanectvo, políciu či záchranku danej krajiny, keďže nikdy nevieme dopredu určiť, či sa náhodou aj my neocitneme v situácií, kedy budeme náhle potrebovať pomôcť.

Uľahčite si nákup dovolenky

Pokiaľ vám to rezervácia umožňuje, využite možnosť online rezervácie, vďaka čomu ušetríte množstvo času. Nie je to nič zložité a koniec koncov nebudete musieť čakať v rade na letisku. Samozrejme, ide o individuálnu záležitosť, keďže každému vyhovuje niečo iné, no ak sa chystáte na dovolenku, prípadne predĺžený víkend na poslednú chvíľu, táto forma rezervácie je predsa len jednoduchšia a najmä rýchlejšia.