Čo je to crowdlending a ako súvisí s online pôžičkami?

0
1376

Pojem crowdlending k nám prichádza z finančného trhu Veľkej Británie a USA. Doslovne znamená požičiavanie si od davu ľudí, a teda v preklade do bežného jazyka ide o kolektívne požičiavanie. Jedná sa  o inováciu vo svete financií, ktorý spája viacerých investorov, aby vznikla jedna online pôžička.

Pôžičky sú tak vďaka crowdlendingu oveľa dostupnejšie, stabilnejšie a ľudskejšie než bývali.

Prečo kolektívne požičiavanie?

Požičiavanie prostriedkov je vo finančnom svete bežná vec. Kolektívne požičiavanie je však oveľa stabilnejšie, pretože vďaka zapojeniu viacerých investorov do jednej pôžičky sa eliminuje riziko nielen pre žiadateľa, ale najmä pre investorov v prípade, že by žiadateľ prestal byť schopný pôžičku splácať.

Ako to funguje?

V bežnom svete financií dostanete peniaze od banky, ktorá ich získala od ľudí a požičiava ich zasa ďalej za účelom vlastného zisku.

Online pôžička na báze crowdlendingu funguje na revolučnej myšlienke prerozdeľovania zisku priamo medzi ľudí, ktorí požičanie peňazí umožnili. V praxi to znamená, že vďaka portálom, ktoré takéto pôžičky sprostredkúvajú, sa dokáže spojiť viacero ľudí, ktorí disponujú voľnými prostriedkami s tými, ktorí peniaze naopak potrebujú. Požičiavanie tak prebieha priamo bez drahého medzičlánku.

Aké sú výhody?

Vďaka priamemu spojeniu investora a žiadateľa dokážu online pôžičky na báze crowdlendingu ponúkať oveľa výhodnejšie podmienky ako bežné produkty finančných inštitúcií. Získate tak prijateľnejšie úroky a podmienky pre poskytnutie pôžičky.

No a samozrejme naopak, investori získajú vyššie výnosy z vložených peňazí, pretože o zisk sa nemusia deliť s treťou stranou.

Kde ich nájdem a ako si vybrať?

Ak máte záujem o online pôžičku a nemáte čas prezerať všetky internetové stránky rad za radom, na tento účel vám skvele poslúžia stránky finančných agregátov, ako je napríklad instacash.sk. Na základe vami zadaných parametrov vám kalkulátor vylistuje viacero ponúk a  vy si už len vyberiete.