Čo sa skrýva za mystickým názvom hydropónia?

0
2654

Hydropónia je vhodná pre tých, ktorí nemajú zvláštny vzťah ku kvetom, no napriek tomu ich doma pestovať chcú. Nádobu na hydropónne pestovanie kvetov vybavia predávajúci hladinomerom, hlinenými guľôčkami, ktoré sa nazývajú keramzit. Tento substrát nahrádza v tomto prípade bežnú zeminu. Ílový materiál sa vyrába v špeciálnych peciach pri vysokej teplote. Vnútro keramzitu je porézne a tmavšie ako jeho samotný povrch. Práve pre jeho vnútornú štruktúru sa ku koreňom rastliny dostane viac vzduchu. Pri kúpe tohto materiálu si treba dať pozor na jeho zloženie a pH. Kvalitný substrát sa neláme a nedrobí. Šarapatu môže nekvalitný substrát narobiť aj hladinomeru, ktorý sa jednoducho upchá. Hladinomer je dokonalým ukazovateľom pre zábudlivých, pretože na základe zmeny farby v jeho hornej časti vždy viete, kedy rastlinku treba opäť poliať.

O výživu rastlín sa tiež stará substrát. Ten obsahuje dostatok živín, ktoré rastlina k rastu potrebuje. Ak sa Vám však zdá, že Vaša rastlinka potrebuje viac hnojiva, použite hnojivovú tabletu, ktorá sa v substráte pomaly rozpustí a dodá rastline potrebné živiny. S hnojením však opatrne.

Čo budete ešte potrebovať? Okrem hladinomeru a substrátu je to vonkajšia a vnútorná nádoba. Vonkajšia nádoba je z plastu a vkladá sa do nej tá vnútorná, takže by sa dalo povedať, že je to v tomto prípade tá „dizajnová“ záležitosť. Vnútorná nádoba je priestorom pre keramzit, obsahuje po obvode niekoľko dier. Tými do vonkajšej nádoby prerastajú korene, ktoré tak prijímajú živiny z roztoku. A nakoniec tu máme niekoľko druhov substrátov. Tie sa delia podľa zrnitosti. Zrnitosť 2-4 je vhodná pri rozmnožovaní rastliny. Tu je dôležitým faktorom sledovanie hladiny vody, pretože menšia zrnitosť zaručuje rýchlejšie premočenie substrátu. Zrnitosť 4-8 je vhodná pre pestovanie mladých rastlín, zrnitosť 8-16 sa používa do väčších nádob. Vhodná je na dlhodobejšie pestovanie rastlín s dobrými a bohatými koreňmi.

Takto pripravené kvetinky si vystačia viac-menej sami a vy sa z nich môžete tešiť po celý rok. 

Zdroj: izahradkar.sk 

Foto: atlanticavenuegarden.com, mojdom.zozna.sk