Dovolenka na bicykli. A prečo nie?

0
952
Dovolenka na bicykli. A prečo nie?

Nechce sa vám tento rok sedieť doma a máte chuť zažiť po dlhej dobe nejaké poriadne dobrodružstvo? Na to, aby ste našli dobrú destináciu netreba chodiť ani do zahraničia. Stačí si zbaliť bicykle a vybrať niektorý zo slovenských regiónov.

Dá sa to aj s celou rodinou

Cyklodovolenka už dávno nie je len pre bezdetné páry alebo rodiny s veľkými deťmi. Užiť si ju môžete aj s malými ratolesťami, ktoré ešte dokonca nevedia ani chodiť. V dnešnej dobe máme k dispozícii rôzne možnosti, ako si dovolenku spríjemniť a jednou z nich sú detské cyklovozíky a sedačky. Kým v minulosti mohli rodičia o takýchto vymoženostiach len snívať, dnes sú samozrejmosťou a môžeme ich vidieť na každom kroku. Dôležité je ale vedieť, čo je pre dieťa to správne, aby bol výlet nielen zábavný, ale aj pohodlný.

Základom je rozhodnúť sa, či vaša rodina ocení spomínaný vozík alebo klasickú sedačku. Ak plánujete dlhšie pravidelné trasy a máte malé dieťa, v tom prípade odporúčame vozík. Dieťa sa v ňom bude cítiť pohodlne, pretože počas celej jazdy má svoj vlastný priestor. Chránené je vďaka plášťu s prieduchmi aj proti hmyzu a nepriaznivému počasiu. Tieto vozíky sú vybavené aj bezpečnostnými pásmi, takže sa nemusíte obávať, že by dieťa vypadlo alebo by sa prevrátilo. Vhodné sú dokonca aj pre deti od 2 mesiacov, no s nimi je dobré jazdiť len po rovnej a bezpečnej trase bez otrasov. Keďže na trhu nájdeme obrovské množstvo typov, je len na vás, ktorý si vyberiete.

A čo cyklosedačky?

Možnosťou, ako stráviť cyklovýlet s malým dieťaťom je aj jeho umiestnenie v sedačke. Tá je vhodná pri kratších trasách, aby vám tam dieťa vydržalo sedieť. Rodičia sa často nevedia rozhodnúť, či si zaobstarať prednú alebo zadnú sedačku. Aj tu je nutné zhodnotiť, kam sa chcete na bicykli dostať a ako často. Sedačka umiestnená vpredu je totiž určená len pre krátke jazdy, inak vám bude prekážať. Je tiež menej pohodlná a nevýhodou je, že väčšie dieťa si v nej nevie oprieť hlavu a tým pádom ani pospať.

Sedačky umiestnené vzadu sú pre deti príjemnejšie, no nevýhodou rodiča je, že na dieťa nevidí. Ak ste na výlete aspoň dvaja dospelí, tak tento nedostatok je zanedbateľný. Zadná sedačka je robustnejšia, má vyššiu opierku na hlavu a v prípade potreby si v nej vie dieťa aj pospať. Na trhu dokonca nájdeme aj polohovateľné, ktoré sú pre deti veľmi komfortné. Pri páde sú o niečo bezpečnejšie, pretože je menšia pravdepodobnosť, že rodič dieťa zavalí. Určené sú pre deti, ktoré vedia samostatne sedieť a teda pre staršie ako 9 mesiacov.

Ak už máte vybranú destináciu, no dolaďujete detaily okolo športových potrieb a dopravy, nezabudnite ani na samotnú prepravu celej rodiny. Na batožinu a všetko potrebné na dovolenku je najlepšie použiť strešné boxy, ktoré vám nezaberú miesto v interiéri auta. Aj bicykle bude treba niekde umiestniť a výborným pomocníkom je nosič bicyklov na ťažné.