Fitness tréner – ako spoznať dobrého trénera

0
615
Fitness tréner – ako spoznať dobrého trénera
Jedine cvičenie s fitness trénerom prinesie požadované výsledky. Ako vybrať dobrého fitness trénera.

Tréner vám musí sadnú vo všetkých smeroch. Na tréningy s dobrým trénerom sa budete tešiť. Hodina sa vám bude zdať ako minúta, cviky si vychutnáte a progres sa dostaví veľmi rýchlo. Ako rozoznať či je fitness tréner dobrý a na základe čoho si trénera vybrať?

Drahé fitko neznamená kvalitu

Nemyslite si, že dobrí tréneri pracujú len vo vyhlásených fitness centrách. Osobne sme stretli tých najlepších v malých fitkách. S minimom strojov a pomôcok dokázali za pár mesiacov spraviť zázraky. V menšom centre máte zároveň viac možností si overiť kvalitu trénera. Rozprávajte sa s ostatnými návštevníkmi, vďaka domáckej atmosfére sa im skôr rozviaže jazyk.

Dobré referencie a výsledky trénera mu robia najlepšiu reklamu. Desať diplomov zo školení neznamená toľko ako 5 ľudí, ktorých dokázal tréner zmeniť na nepoznanie. Kvalitní tréneri sa zúčastňujú súťaží, snažia sa svojich zverencov motivovať tak, že ich do súťaže prihlásia. Známa Jarná premena a inštruktori, ktorí do nej cvičiacich prihlásia sú top trénermi na Slovensku. Top tréneri sú aj tí, ktorí nepotrebujú drahý horský bicykel, drahé stroje, ale dokážu s vami cvičiť s obyčajnými činkami.

Tréner a psychológ v jednom

Najlepší fitness tréneri sú tí, ktorí sa dokážu zverencovi doslovne dostať pod kožu. Dobrého trénera spoznáte už pri prvom tréningu. Nepustí sa s vami bezhlavo do cvičenia, ale najskôr overí váš zdravotný stav. Zistí či ste už niekedy cvičili. Stačí, aby ste používali ebike a vaše kondícia je vyššia ako u človeka s minimom pohybu. Mal by položiť celú paletu otázok ohľadom jedla, ochorení a vašich preferencií v oblasti cvičenia. Dôležité je tiež premeranie tela a overenie hmotnosti.

Počas prvého rozhovoru si s trénerom stanovíte ciele. On vám vysvetlí, ako dlho bude premena trvať a koľko úsilia do požadovanej formy musíte vložiť. Ako bonus pridá zopár rád ohľadom stravovania. Dobrí tréneri počas tréningov povzbudia, ale vedia tiež zakričať a kritizovať. Tréner vás musí počas cvičenia sledovať a nie sa hrať s telefónom. Musí vám vysvetliť techniku cviku a jeho efekt na formovanie postavy.

Tréner nemusí byť aktívny športovec

Skvelé je, keď je váš tréner aktívnym športovcom. Neznamená to však, že nemôže ísť o staršiu osobu, ktorej už zdravie nedovolí realizovať vrcholový šport. Tréner so skúsenosťami je niekedy viac ako svalovec, ktorý absolvoval lacný kurz. Správny fitness tréner má okrem povinného kurzu pre živnosť certifikáty zo školení a snaží sa neustále vzdelávať, sledovať nové trendy v cvičení a stravovaní. Odporučí vám, aké pomôcky kúpiť na domáce trénovanie a kde ich kúpiť. Naša rada znie zaobstarať si pomôcky na domáce cvičenie zo stránky inSPORTline, kde nájdete veľký výber za skvelé ceny.

Tip na záver: Ak váš tréner spĺňa všetky uvedené body, ale nesadli ste si ľudsky, radšej ho vymeňte. Sympatie musia byť vzájomné, aby ste na tréningy chodili za trénerom ako za kamarátom.