História golfu, od Škótska po celý svet

0
1573

Golf vznikol na starom kontinente v Európe medzi 13. až 14. storočím. Traduje sa, že krajina, v ktorej vznikol je Škótsko, hoci v tom istom čase sa golf začal hrať aj v Holandsku. Historka tvrdí, že golf vynašli pastieri oviec, ktorí si krátili čas snahou trafiť kameň do králičích nôr pomocou palíc. Príbeh ďalej pokračuje tým, že ich niekto uvidel, napodobnil a šíril túto aktivitu ďalej.

Začiatky golfu

Úplne prvý zachovaný artefakt o golfe je z roku 1350. Zachytáva chlapa, ktorý švihá akési  golfové loptičky pomocou palice. Toto dielo je umiestnené na kamennom portáli na okne v katedrály škótskeho mesta Gloucester.

Vývoj golfu je zachytený aj na mnohých zákazoch tejto hry od kráľov z čias stredoveku. Predstavujú ojedinelé písomné záznamy o golfe. Po prvýkrát bol golf zakázaný v roku 1424 škótskym kráľom Jakubom I., ktorý vydal zákaz na hranie golfu v nedeľu. Parlament Škótska taktiež uviedol zákaz hrania golfu. Bolo to preto, že ľudia hrali golf až toľko, že zanedbávali svoje povinnosti, kedy sa nevenovali vojenskému cvičeniu.

Došlo to až tak ďaleko, že v roku 1491 parlament Škótska vydal oznámenie, ktoré popisovalo hráčov golfu za čudných ľudí, ktorí zanedbávali svoje rodiny a míňajú peniaze na golfovú výstroj. Iróniou však je, že golf hrali samotní šľachtici, či už to boli panovníci, alebo králi.

Aj napriek všetkým možným zákazom však golf ostal medzi ľuďmi populárny natoľko, že sa zachoval dodnes. Pomohlo tomu množstvo spolkov golfu. Písomná zmienka tvrdí, že oficiálne prvý členský klub vznikol v roku 1744 v hlavnom meste Škótska, Edinburghu.

Dekáda neskôr a v ďalšom škótskom meste St. Andrews boli spísané prvé oficiálne pravidlá pre golf a odporúčané golfové oblečenie, ktoré sa viac menej používajú dodnes. V tomto meste sa taktiež po prvýkrát odohral prvý veľký turnaj. Mesto St. Andrews sa stalo celosvetovým epicentrom tohto športu. Golf sa do sveta dostal práve prostredníctvom Britov, ktorí si ho so sebou priniesli do kolónii zo svojho domova.

História golfu na Slovensku

Prvé golfové ihrisko vzniklo na Slovensku na začiatku 20. storočia v roku 1909 v obci Tatranská Lomnica. O 5 rokov neskôr v roku 1914 sa vybudovalo ihrisko v Piešťanoch. Zmena režimu po roku 1945 však priniesla zákaz golfu, ktorý sa označoval za kapitalistický prežitok.

Po páde bývalého režimu však golf opäť ožil, kedy sa v roku 1991 založila Slovenská golfová únia. Do dnes sa golf na Slovensku zachoval a hrá ho čoraz viac a viac ľudí. Ak ho chcete vyskúšať aj vy, stačí vám navštíviť miestne ihrisko, požičať si výbavu a môžete skúsiť, či to je niečo pre váš vkus.