História sedačiek – ako vznikol tento kus nábytku?

0
13
História sedačiek - ako vznikol tento kus nábytku?

Zrejme takmer každý z nás trávi na sedačke počas dňa nejaký ten čas. Zaujímalo vás niekedy, ako vôbec tento dôležitý nábytok v našom živote vznikol a aké má korene? Na to sa pozrieme v dnešnom článku, od čias egyptských faraónov po 20. storočie.

Všetko to začalo už v starovekom Egypte

Slovo sedačka“ sa v skutočnosti datuje do Egypta v roku 2000 pred Kr. A je odvodené od arabského slova „suffah“, ktoré sa zhruba prekladá do slova „lavica“. Ľudia sedeli na sedačkách tisíce rokov a hoci dnešné sedačky sú mimoriadne pohodlnejšie, s hlbokými, rozštiepenými vankúšikmi a robustnými oceľovými pružinami, je zrejmé, že ľudstvo bolo už mnoho rokov fanúšikom sedačiek.

Sedačka bola najprv iba pre obmedzenú spoločnosť

Bohužiaľ, už v roku 2000 pred naším letopočtom používali sedačky iba veľmi bohatí členovia spoločnosti – faraóni a podobne. Rimania si začali užívať všetky výhody sedačky, hoci radšej ležali na niečom podobajúcom sa na rozkladacie sedačky, zvyčajne pri okusovaní hrozna. Rimania nižšej triedy, známi ako plebejci mali tendenciu namiesto toho používať kamenné lavičky. Pravdepodobne neboli príliš pohodlné.

Na 1000 rokov ticho

Rozpad Rímskej ríše v 5. storočí znamenal začiatok temného veku, obdobia, keď všetko dobré v živote vstúpilo do stavu úpadku. Bohužiaľ to zahŕňalo pokornú sedačku, ktorá prestala existovať takmer v akejkoľvek podobe takmer tisíc rokov. V skutočnosti to bolo až do konca 16. storočia, keď európski remeselníci znovu predstavili a oživili sedačku ako pohodlný doplnok k novo odolnému bývaniu, ktoré sa začalo objavovať v celej Európe.

Európski remeselníci začali čoskoro vytvárať vizuálne ohromujúce a mimoriadne zložité návrhy sedacích súprav, ale ešte chvíľu to trvalo, kým ich dobehli v rámci pohodlia. Včasné vankúše zanechali veľa túžby a boli plnené nejakými pomerne neobvyklými výrobkami, ako sú vlasy z koní, seno, alebo dokonca sušený mach.

Priemyselná revolúcia sedačku naplno odštartovala

V roku 1800 začali výrobcovia nábytku, ako napríklad Thomas Chippendale, rozširovať knihy vzorov, ktoré zobrazovali a zaznamenávali návrhy sedačiek. Tieto návrhy boli elegantné a funkčné. Spoločnosť Chippendale uprednostňovala dostatočne hlboké sedadlá, aby sa dali použiť ako príležitostná posteľ. Sedačky postupne prestali byť niečím, čo si mohli dovoliť len šľachtici a veľmi bohatí ľudia a stali sa bežnou súčasťou domácnosti. Dovtedy boli sedačky vždy len majstrovským kúskom, ale keďže sa začiatkom 20-tych rokov 20. storočia viac popularizovali, stali sa aj menej očarujúcimi a praktickejšími.

Priemyselná revolúcia bola hlavným prispievateľom k popularizácii sedačky, pretože lacnejšie textílie boli dostupné v rastúcom množstve. K tomu pridajme vynájdenie a hromadnú výrobu šijacích strojov a zvyšujúcu sa dostupnosť komponentov, ako je oceľ na pruženie. Všetky tieto faktory zlepšili pohodlie aj cenovú dostupnosť sedačky. Zdobené dekoratívne drevené vzory ukázali cestu k obľúbenejším a určite pohodlnejším kompletne čalúneným apartmánom.

A konečne sa moderná sedačka stala bežnou v domácnostiach šľachtických i robotníckych tried. Zatiaľ čo začiatkom 20. storočia došlo k prechodu sedačky na mieru z elitárskeho výroku na praktickejší kus nábytku, ktorý je k dispozícii mnohým, v druhej polovici storočia došlo k vylepšeniu kreativity.