História sedačiek – ako vznikol tento kus nábytku?

0
1659
História sedačiek - ako vznikol tento kus nábytku?

Zrejme každý z nás trávi na sedačke nejaký čas dňa. Zaujímalo vás niekedy, ako vôbec tento nábytok vznikol, kde má korene? Pozrieme sa na to v dnešnom článku a zistíme, ako sa sedačka vyvinula od čias egyptských faraónov až po 20. storočie.

Všetko to začalo už v starovekom Egypte

Slovo “sedačka“ pochádza zo starovekého Egypta z roku 2000 pred našim letopočtom. Je odvodené od arabského slova „suffah“, ktoré sa zhruba prekladá ako slovo „lavica“. Ľudia sedeli na sedačkách tisíce rokov a hoci dnešné sedačky sú mimoriadne pohodlné, s vankúšikmi a príjemnými poťahmi, je zrejmé, že ľudia boli už mnoho rokov fanúšikom sedačiek.

Sedačka bola najprv iba pre luxusnú spoločnosť

V roku 2000 pred naším letopočtom používali sedačky iba veľmi bohatí členovia spoločnosti – faraóni a podobne vysoko postavení obyvatelia. Takí Rimania začali naplno využívať všetky výhody sedačky. Najradšej ležali na niečom podobajúcom sa na dnešné rozkladanie sedačky. Rimania nižšej triedy, známi ako plebejci mali tendenciu namiesto toho používať kamenné lavičky. Pravdepodobne neboli príliš pohodlné.

1000 rokov sa sedačka neposunula

Rozpad Rímskej ríše v 5. storočí znamenal začiatok temného veku, obdobia, keď všetko dobré v živote vstúpilo do stavu úpadku. Bohužiaľ to zahŕňalo aj sedačku, ktorá prestala existovať takmer v akejkoľvek podobe takmer tisíc rokov. V skutočnosti to bolo až do konca 16. storočia, keď európski remeselníci znovu predstavili a oživili sedačku ako pohodlný doplnok.

Európski remeselníci začali čoskoro vytvárať ohromujúce a mimoriadne zložité návrhy sedacích súprav, ale ešte chvíľu trvalo, kým sa stali aj pohodlnými. Vtedajšie vankúše boli plnené pomerne neobvyklým materiálom, ako sú konské vlasy, seno, či dokonca sušený mach.

Priemyselná revolúcia sedačku naplno odštartovala

V roku 1800 začali výrobcovia nábytku, ako napríklad Thomas Chippendale, rozširovať knihy, ktoré zobrazovali návrhy sedačiek. Tieto návrhy boli elegantné a funkčné. Spoločnosť Chippendale uprednostňovala dostatočne hlboké sedadlá, aby sa dali použiť ako príležitostná posteľ. Sedačky postupne prestali byť niečím, čo si mohli dovoliť len šľachtici a veľmi bohatí ľudia a stali sa bežnou súčasťou domácnosti. Dovtedy boli sedačky vždy len majstrovským kúskom, ale keďže sa začiatkom 20-tych rokov 20. storočia viac spopularizovali, stali sa aj viac dostupnejšími a praktickejšími.

Priemyselná revolúcia bola hlavným dôvodom rozšírenia sedačky, keďže lacnejšie textílie dostupnejšie. K tomu pridajme vynájdenie šijacích strojov a zvyšujúcu sa dostupnosť komponentov, ako je oceľ. Všetky tieto faktory zlepšili pohodlie aj cenovú dostupnosť sedačky.

A v tomto čase sa moderná sedačka konečne stala bežnou súčasťou v domácnostiach šľachtických i robotníckych tried. Zatiaľ čo začiatkom 20. storočia došlo k prechodu sedačky z elitárskeho výroku na praktickejší kus nábytku, ktorý je k dispozícii mnohým, v druhej polovici storočia došlo najmä k vylepšeniu pohodlnosti.