Hliník je materiálom budúcnosti. Máte ho už aj vy?

0
1439

Hliník v bytoch či domoch u nás ešte stále nie je jednotkou na trhu, no aj tak ho preferuje stále viac a viac ľudí. Hoci je z pohľadu financií o niečo náročnejší ako iný materiál, osloviť dokáže životnosťou a možnosťou veľkého presklenia. Rozhodnete sa pre neho aj vy?

S hliníkom zasklíte aj nadrozmerné okná

V súčasnosti sme svedkami rôznych netradičných stavieb, ktoré sú špecifické najmä veľkými presklenými plochami. Nie je ničím výnimočným, že majitelia rodinných domov si vybudujú zimnú terasu alebo spoja obývačku so záhradou, ktoré sú predelené len jedným sklom. Ak sa niekto pre takéto riešenie rozhodne, musí dopredu vedieť, ako bude môcť priestor zaskliť. V prípade plastu a dreva to možné nie je, pretože tieto druhy materiálu nie sú dosť odolné a silné na to, aby udržali ťažké sklo. Ak ste vždy snívali o netradičnej stavbe s veľkou zasklenou terasou, musíte počítať aj s tým, že vašou voľbou môžu byť len hliníkové rámy. Práve tie sú natoľko silné a odolné, že dokážu udržať aj sklo obrovských rozmerov, ktoré sa ani po rokoch nezdeformuje.

Takýto rám si hravo poradí aj so zasklením celej steny a to od podlahy až po strop. Hliníkové okná a dvere mali v minulosti pôvodne svoje využitie vo veľkých administratívnych budovách ako sú napríklad banky či kancelárie. Dnes sa už bežne využívajú pri stavbách rodinných domov a dokonca aj bytov. Prednosťou hliníka nie je len možnosť veľkého presklenia, ale aj dlhá životnosť. Tá sa vo všeobecnosti pohybuje v desiatkach rokov,  no dožiť sa môžu aj storočnice. Životnosť konkrétneho okna a dverí však závisí aj od výrobcu, pravidelnej starostlivosti a kvality použitých komponentov. Za spomienku pri tomto materiáli stojí aj výborná odolnosť voči poveternostným podmienkam, stálosť farieb a lepšia udržateľnosť lesku. V rámci údržby sa veľmi nenarobíte, pretože nároky na ňu sú minimálne. Stačí raz za čas umyť sklo, rám, vnútorné drážky a odtokové otvory. Nezabudnite aj na čistenie gumového tesnenia, pri ktorom treba aspoň raz za rok obnoviť pružnosťou potretím silikónového oleja.

Má hliníkový rám aj nevýhody?

Samozrejme. Tak ako všetko na svete má výhody, tak aj nevýhody. Je ním napríklad horší index prestupu tepla cez rám a to preto, že hliník vedie teplo. V praxi to teda znamená, že hliníkové dvere a okná sú menej úsporné ako napríklad plastové. Tento problém sa dá vyriešiť dištančným rámikom alebo prerušením tepelných mostov. Ide o technológie, ktoré v prípade potreby nájdete priamo u výrobcov. Ak sa pozrieme na kritérium hliníkové vchodové dvere cena tak zistíme, že si budete musieť pripraviť vyššiu sumu. Za kvalitu sa platí a preto sú okná a dvere z hliníka väčšou investíciou, ako by ste možno predpokladali. Aj napriek malým nevýhodám treba povedať, že ide o veľmi kvalitný materiál, ktorý je súčasťou stále viacerých stavieb.