Investícia nad zlato

0
1856

Mnohí skeptici tvrdia, že zlato je ako uchovávateľ hodnôt prežitok z minulosti. Podľa nich nie je tento kov takým výnimočným ako by sa zdal a taktiež je tu akýsi neopodstatnený ostych voči investícií do neho. No jeho cena neustále narastá a ak ste už dlhodobo premýšľali, do čoho investovať a zabezpečiť si tak budúcnosť, je najlepší čas dať zlatu šancu.

Opatrne a s rozumom

Zlato tvorí súčasť ľudského života už celé tisícročia, počujeme o ňom denne a každý tuší, kde sa dá kúpiť alebo predať. Samozrejme, nie je reč o zlate v podobe šperkov. Na mysli máme investičné zlatozlaté mince, ktoré sú doslova zlatým dolom v prítomnosti, ale majú aj veľké vyhliadky do budúcna. Nákup zlata je väčšinou chápaný ako generačná investícia, poprípade alternatíva k dôchodku. No i pri nákupe zlata je potrebné byť nanajvýš opatrný. Je dôležité pozorne si všímať výrobcu (t.j. mincovne), váhu, rýdzosť, unikátne výrobné číslo  a to najdôležtejšie – certifikát pravosti. Poprípade je dobré mať pri sebe znalca či odborníka, ktorý Vám v danej oblasti poradí a zhodnotí všetky Vaše možnosti.

Nebuďte nepripravený

Predaj a nákup zlata, tak ako väčšina obdobných činností, má svoje pozitívne i negatívne stránky. Najväčšou výhodou je, že nákup investičného zlata je oslobodený od DPH oproti diamantom, striebru a iným kovov. Za ďalší plus môžeme považovať, že predaj zlata je pomerne jednoduchý. Ak ste rozhodnutý dať nadobro ruky preč od obchodovania so zlatom, je možné ho predať vo vybraných obchodoch alebo zlatníctvach. Čo sa však považuje za náročnejší proces, je overenie pravosti zlata, ak mu chýba certifikát. Určite si prizvite špecialistu, ktorý má dlhodobé skúsenosti v tejto oblasti a pozná všetky aspekty kúpy a predaja. Pokiaľ ste naopak pevne rozhodnutý pre dlhodobú investíciu do zlata, skúste sa do tejto problematiky najprv dostať a načerpať dostatočné informácie, aby ste sa vyhli akýmkoľvek komplikáciám.

zlatoČo si treba uvedomiť

Skôr či neskôr si budeme musieť uvedomiť, že zaryté lipnutie na úsporách v národných menách nikam nevedie. Odborníci to prirovnávajú k ekonomickej samovražde. Neustále počujeme o krízach, ktoré sužujú svet, a teda dochádza aj k znehodnocovaniu peňazí. Ak chcete tomuto procesu zabrániť, presuňte hodnotu svojich úspor do zlata. Každý, kto sa takejto investícií iba troška vyzná, Vám potvrdí, že sa to javí ako najvýhodnejšia alternatíva. Neváhajte a zistite si o tom viac.  

Foto: freedigitalphotos.net