Investičné fondy ako zábezpeka do dôchodku: Ako a kde začať?

0
1760

Ako sa čo možno najlepšie pripraviť na dôchodok? Keďže spoliehať sa na štát je zdá sa, viac než naivné, neostáva nám nič iné, iba odkladať a šetriť všetko, čo sa dá. Ako však peniaze najlepšie zhodnotiť a usporiť čo najviac? Riešením by mohli byť aj investičné fondy.

Poriadok vo vlastných financiách

Možno si hovoríte, že to má ešte čas, veď odchod do dôchodku je pre vás hudbou ďalekej budúcnosti, tak na čo sa tým teraz stresovať. Lenže čím skôr začnete, s poctivým odkladaním peňazí na horšie časy, tým lepšie a tým viac ich bude. Teda v prípade, ak ich zhodnotíte výhodne. To však nepôjde bez dôkladnej úvodnej analýzy vašej aktuálnej finančnej situácie a reálnych možností mesačne niečo odložiť bokom. Máte také možnosti, poznáte svoju finančnú situáciu? A čo vaše pôžičky, hypotéka? Toto všetko je treba zhodnotiť a ideálne aj konzultovať s finančným expertom, ktorému dôverujete.

Tak na čo sa pred investovaním do vašej bezproblémovej staroby máte zamerať a čo je treba doriešiť?

Optimalizácia výdavkov i sporení

V prvom rade odporúčame splatiť všetky vaše krátkodobé záväzky a dlhy, predovšetkým spotrebné úvery aj kreditné karty. Čo ďalšie?

  • Urobte si rezervu, ku ktorej budete mať rýchly prístup – nech je aspoň v hodnote vášho polročného príjmu. Táto rezerva môže byť aj vo forme výhodného sporiaceho účtu či stavebného sporenia, ktorých porovnanie si nie je náročné pozháňať alebo dať vypracovať.
  • Optimalizujte všetky ostatné výdavky tak, aby ste mali k dispozícií na konci mesiaca aspoň jednu pätinu vášho príjmu.

Až v tomto momente sa je čas vrhnúť do investovania. Niekto si možno odloží len niekoľko stoviek mesačne či ročne, iným sa podarí ušetriť aj zopár tisícok eur, podstatné je, aby ste všetky eurá navyše investovali výhodne. Našťastie, pravidelné investovanie počas dlhých desiatok rokov ma jednu obrovskú  výhodu, nemusíte sa trápiť s krátkodobými výkyvmi ceny podielových jednotiek.

3 veci, na ktoré si pri investovaní dajte pozor

  • Poplatky – ich výška je rozhodujúca. Zatiaľ čo je váš očakávaný výnos len sľúbený, výška poplatkov, ktoré ten výnos okresávajú, je daná. Mať správou lacné fondy je základným kameňom úspechu.
  • Rozloženie portfólia – dobrý finančný expert vám istotne poradí nevkladať všetko do jedného fondu, ale skôr rozložiť peniaze do fondov viacerých.
  • Šetriť si nad infláciu – akciové fondy majú z dlhodobého hľadiska vyššie priemerné výnosy ako dlhopisy, preto sa najmä v začiatkoch sporiacej fázy odporúčajú akciové fondy alebo aspoň fondy s vysokým podielom akcií. Pred koncom investičného obdobia sa zasa vyplatí portfólio prerozdeliť do dlhopisov a peňažných fondov.

Ak vás možnosť investovať do výhodných fondov zaujala, obráťte sa na odborníkov v tejto sfére. Bločky na stavebné sporenie sú síce fajn vec, ale dobre investovať a mať vidinu bezstarostného dôchodku je omnoho lákavejšia predstava.