Je ráno ten správny čas na cvičenie?

0
1173

To, že by ste mali cvičiť, už viete. Pravdepodobne ste aj odhodlaní s tým začať alebo už tak intenzívne nejakú dobu robíte. Viete však, čo je ešte dôležitejšie ako intenzita? Je to pravidelnosť. Dodržiavať dopredu stanovený harmonogram cvičení je ťažšia úloha, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Stačí, aby vám do toho niečo vošlo a motivácia je razom fuč. Voľba správnych časov na fyzickú aktivitu vám v tejto úlohe môže pomôcť. Lepšie povedané – ráno vám v tomto celom môže pomôcť. Ako na to, si povieme v tomto článku. Zameriame sa na ráno a povieme si, prečo a či je vôbec ideálnym časom na cvičenie.

Čo všetko môžete nielen ranným cvičením získať? Dosiahnete zväčšenie svalovej hmoty, ubudne vám tuku v tele, spevnenia sa kosti a zlepšia sa vaše kognitívne funkcie. Okrem toho nakopnete tvorbu prírodných hormónov vo vašom tele (napr. testosterón), ktorý pozitívne vplýva na telo v procese starnutia. Cvičením sa zbavíte stresu, mentálne si oddýchnete, zvýšite svoju kreativitu, budete cez deň výkonnejší, a budete lepšie spať. Fyzická aktivita je výbornou zbraňou aj v boji proti depresiám. Pozrite sa na športovcov, ktorý mnohí vyzerajú neustále mlado a vysmiato, a to najmä vďaka tomu, že cvičia takmer každý deň, v drvivej väčšine začínajú práve ránom. Prečo práve ráno?

Najprv si treba položiť otázku, či ste vôbec ranné alebo nočné stvorenie. Ak ste ranné vtáča, začať deň cvičením je to najlepšie, čo môžete urobiť. Nebude vám to vôbec prekážať a nakopnete svoje telo pred začatím pracovného dňa. Ak nemáte radi rána, mohli by ste to aspoň skúsiť, možno sa vám to zapáči. Takto nabudený potom cez deň zvládnete viac ako niekto, kto sa „prebúdza“ celé doobedie. Pozrite sa napríklad na profesionálnych futbalistov – tí začínajú deň tréningom a pokračujú v ňom takmer celý deň. Hráči, ktorí ranné tréningy „neodfláknu“ sú aktívnejší aj cez deň, zlepšujú sa a v hracích dňoch podávajú spoľahlivé výkony. Zoberte si tím zložených primárne z takýchto hráčov budete mať recept na takmer neporaziteľný tím, ktorý bude favoritom každého zápasu, keď dôjde vo futbale na športové tipy. Ako deň začnete, tak v takom duchu sa bude niesť. Vyťažte zo dňa to najlepšie, vaše telo sa vám poďakuje.

Ak máte vo zvyku ponocovať, tak je opäť na mieste ranný „workout“, ktorý vaše nevyspaté telo naštartuje a vy z tejto nadobudnutej energie budete čerpať celý deň. O niekoľko dní, či týždňov sa môže stať, že sa zlepší kvalita vášho spánku a taktiež jeho dĺžka, čo opäť prispeje k lepšiemu pocitu z ranného cvičenia. Ak k tomu pripojíte aj poobedný, resp. večerný tréning, tak by ste so zaspávaním nemali mať problém. Ranné cvičenie zvyšuje teplotu tela a dáva mu tým signál, že je treba začať pracovať. Aj preto futbalisti obľubujú takýto začiatok dňa. Niektorí si dokonca zacvičia doma ešte predtým, ako dorazia do tréningového centra, kam prídu dobre naladené s telom pripraveným naplno trénovať.

Možno sa pýtate, či je dobré ráno cvičiť na prázdny žalúdok a bez energie. Áno, je v poriadku cvičiť s prázdnym bruchom, pretože energiu stále máte, a to vo forme glykogénu v pečeni a vo svaloch z karbohydrátov, ktoré ste prijali deň predtým. Dajte si však len ľahší „workout“ (30 minút) a po jeho skončení sa do 30-60 minút výživne najedzte. Ak sa chystáte na energickejšie cvičenie a tvrdšie posilňovanie, dajte si napr. banán alebo proteínový nápoj približne 30-60 minút pred týmto cvičením. Proteínová tyčinka tiež nie je na zahodenie.

Končíme ráznou odpoveďou: áno, ráno je ideálnym časom na cvičenie. Pustite sa smelo do toho.