Jeseň už zaútočila – ako si najjednoduchšie vykúriť dom?

0
1961

Ak uvažujete, aké vykurovacie teleso si zaobstarať do svojej chalupy, môže byť najlepším riešením to najtradičnejšie. Aké výhody majú sporáky pred kachlami?

Sporák na pevné palivo (či po starom “šporhelt”) ani zďaleka nie je starožitnosť. Práve naopak. V pomere cena/výkon je to stále prvotriedny tovar. Najmä ak do obstarávacej ceny počítame náklady na inštaláciu. A tie sú v prípade, že vymieňame dosluhujúci sporák za nový, nulové. Na rozdiel od plynového či elektrického sporáka, nehovoriac už kotle ústredného kúrenia. Rovnako zvyčajne nie je nutná ekonomicky a často aj stavebne náročná prestavba komína.

Ekonomické výhody sa znásobia, keď si uvedomíme, že sporák na pevné palivo spotrebúva drevo, ktoré možno nie je najpohodlnejším palivom, ale určite najlacnejším. A  v prípade naozajstnej pohromy – napríklad niekoľkodňového výpadku prúdu – bude vždy poruke palivo a teda aj teplo. A netreba k tomu žiadny prívod prúdu ani plynu.

A drevo ako palivo –  to už je len krôčik od kúpy trendového sporáka s preskleným ohniskom. Takýto sporák vytvorí romantickú atmosféru krbu aj keď na ten skutočný masívny krb nie je miesto. Zároveň je tento sporák praktickejší ako elegantné krbové kachle. Všetky funkcie sporáka, vrátane veľkej plochy liatinových platní a rúry na pečenie zostávajú zachované.

K ďalším výhodám sporáka na pevné palivo patrí jednoduchá obsluha a údržba, ľahké čistenie  a aj dostupné náhradné diely. To samozrejme platí v prípade, že nakupujete sporák od zabehnutých predajcov a výrobcov a nie od podomových predajcov, ktorých vidíte po prvý a posledný krát v živote.  🙂

V prípade, že chcete vykurovať pomocou sporáka aj iné miestnosti, nie je to žiadny problém. Výrobcovia dodávajú aj sporáky, ktoré sú vybavené okruhom na ohrev vody. Jeho vývody sa zapoja na radiátorový rozvod a nie je nutné používať druhý zdroj tepla. Sporák totiž funguje zároveň ako kotol ústredného kúrenia. Samozrejme, v takomto prípade je montáž zložitejšia. Nevyhnutný bude odborný návrh celej vykurovacej sústavy, ktorý zohľadní všetky potrebné premenné – tepelnú stratu miestností, ich objem a plochu, umiestnenie telies a tisíc ďalších drobností, na ktoré laik ani nepomyslí.

Odmena v podobe jednoduchého vykúrenia viacerých miestností však bude stáť za to.