K porovnaniu zákonného a havarijného poistenia slúži online nástroj

0
1507

Investícia do motorového vozidla so sebou nesie veľa starostí a povinností, pričom prvou nevyhnutnosťou pred výjazdom na vozovku je dohodnutie zákonného poistenia (povinného zmluvného poistenia). Zákon stanovuje, že nepoistené motorové vozidlo nesmie byť použité na verejných pozemných komunikáciách. No niektorí vodiči novelu nerešpektujú a vystavujú sa riziku vysokých pokút. A pritom zákonné poistenie nemusí byť príliš drahé, pretože existuje internetový nástroj pre porovnanie ponúk. Vybrať si môžete tú po finančnej stránke najviac prívetivejšiu.

V okamihu, keď spôsobíte dopravnú nehodu, všetky škody na majetku a zdraví ostatných účastníkov dopravnej nehody sa hradí práve zo zákonného poistenia (PZP). Uzatvára sa na dobru neurčitú s poistným obdobím jeden rok. Znamená to teda, že môžete písomnou výpoveďou zrušiť PZP najmenej šesť týždňov pred uplynutím jedného roka od uzavretia poistenia.

Akonáhle si dohodnete povinné zákonné poistenie, poisťovňa vám vystaví bielu kartu preukazujúcu platnosť zákonného poistenia na Slovensku a zelenú kartu preukazujúcu platnosť zákonného poistenia mimo Slovensko.

Havarijné poistenie ako doplnok

A ak chcete kryť škody, ktoré vzniknú na vašom vozidle, potom si musíte dojednať havarijné poistenie. Z tohto poistenia sa potom hradí škody spôsobené na vašom vozidle pri havárii, živelnej udalosti alebo pri odcudzeniu. Havarijné poistenie už nie je povinné zo zákona, ale majiteľom novších motorových vozidiel sa odporúča.

Havarijné poistenie a povinné zákonné poistenie si môžete porovnať prostredníctvom nástroja onlinePorovnanie.sk, ktoré má pod svojimi krídlami maklérska spoločnosť Insuria Consulting. Môžete využiť tiež odborného poradenstva. A keď vás nejaká ponuka zaujme, poistenie si dohodnete online.

Autorské právo: stylephotographs / 123RF Reklamní fotografie