Ktoré sú tie najlepšie zimné pneumatiky pre nadchádzajúcu sezónu?

0
1668

Renomovaný rakúsky autoklub ÖAMTC v spolupráci s nemeckým autoklubom ADAC rok čo rok pred začiatkom sezóny prinášajú svoje testy pneumatík, ktorých cieľom je odporučiť potenciálnym kupcom to najlepšie na trhu. Medzi tohtoročné testované zimné pneumatiky sa zaradili univerzálne gumy používané vo vozidlách od Fábie až po Octaviu, a to pneumatiky s rozmerom 185/65 R15. Ako ich test prebiehal a aké priniesol výsledky?

Pravidlá testu vylučujú podvodné správanie výrobcov

Test pneumatík pod záštitou spomenutých autoklubov je celoeurópskym projektom, do ktorého sa zapája sled odborníkov v tejto oblasti. Najskôr vyberú vhodnú vzorku pneumatík zahŕňajúcu aktuálne najpredávanejšie značky zimných pneumatík, ktoré pokrývajú široký cenový rozptyl. Preto sa do testovania dostanú zástupcovia tých najlacnejších zimných gúm až po skutočne prémiové značky. Zároveň musia byť zimné pneumatiky zaradené do testu bežne dostupné na trhu pre každého.

Následne sa vybraná vzorka pneumatík nakúpi, a to v piatich rôznych predajniach umiestnených na rôznych miestach, často aj v odlišných štátoch. Z dôvodu, aby sa zabezpečilo, že do testu boli zaradené sériové pneumatiky. Na vylúčenie podvodu sa ešte pred ukončením testu nakúpia náhodne ďalšie pneumatiky rovnakého druhu a zhodnotí sa ich kvalita, čím sa organizácie na dvakrát kryjú pred možným podvodom. Následne sa pneumatiky testujú a získavajú v jednotlivých kategóriách (správanie sa na suchu, mokrej vozovke, na snehu, ľade, ďalej hlučnosť, spotreba a odolnosť) známky od 0,5 do 5,5. Čím nižšia známka, tým lepšie daná pneumatika v teste obstála.

Najlepšie zimné gumy pre zimnú sezónu 2016/2017 od výrobcu GoodYear

A ako dopadli tohtoročné testy zimných pneumatík? Absolútne najlepšie z nich vyšli zimné pneumatiky GoodYear so známkou 2,2, pričom najlepšiu známku len 1,5 získali za vplyv na spotrebu paliva. Za nimi nasledujú pneumatiky Michelin a na treťom mieste zimné pneumatiky Nokian s celkovou známkou 2,7. Naopak, na opačnej strane rebríčka so známkou až 4,6 sa umiestnili pneumatiky Kleber.

Tie najlepšie pneumatiky z tohto testovania na vás čakajú za výhodnú cenu aj u predajcu Pneueshop.sk.

Autorské právo: iaremenko / 123RF Reklamní fotografie