Kúpa nehnuteľnosti – nič nepodceňujte!

0
2007

Niektorí nad kúpou nehnuteľnosti uvažujú ihneď po skončení štúdia, väčšina pri zakladaní rodiny a iní zas v okamihu, keď si našetria dostatok peňazí. Nech ste sa už rozhodli kedykoľvek a za akýchkoľvek okolností, mali by ste zvážiť niekoľko detailov – výška ceny danej nehnuteľnosti (Nie je prehnaná? Vyhovuje Vám?), poloha nehnuteľnosti a samozrejme, či do tohto záväzku vstupujete bez pomoci, alebo Vám s výberom pomáha realitný maklér. Pozriete sa s nami na kroky, ktoré budete musieť tak či tak absolvovať.

Získavajte čo najviac informácií

Ponuka realitných kancelárií i samotných realít je skutočne pestrá. Pre aktuálny prehľad ponúk po celom Slovensku (alebo svete) si stačí zadať do vyhľadávača napríklad “reality Bratislava” a zvážiť všetky pre a proti. Tá istá nehnuteľnosť môže byť v rôznych realitných kanceláriách za rôznu cenu, takže si dajte pri výbere na toto pozor.

Všímajte si aj maličkosti

Samozrejmosťou je obhliadka, počas ktorej  si treba všímať aj zdanlivé maličkosti, aby ste skutočným stavom nehnuteľnosti neboli neskôr nemilo prekvapený. Nevšímajte si len klasické aspekty, ako napríklad stav stien, podlahy, okien a podobne, ale dbajte aj na prívody plynu, vody a elektriny.

Zmluva o budúcej kúpnej zmluve a kúpna zmluva

Zmluva o budúcej kúpnej zmluve slúži na to, aby Vami vybranú nehnuteľnosť neponúkal majiteľ ďalej na predaj a tiež je to záväzok záujemcu, ktorý pri jej podpísaní skladá zálohu. Vždy máte možnosť od kúpy odstúpiť, ale v takomto prípade by ste o spomínanú zálohu prišli.

Keď je predaj dohodnutý, prípadne vybavený úver, nasleduje vypracovanie a podpísanie kúpnej zmluvy. Zmluva nadobúda platnosť podpísaním oboch zmluvných strán. Keď sa podpíše Kúpna zmluva a Návrh na vklad do katastra nehnuteľností, jedno i druhé treba vziať na katastrálny úrad. 

Ponuka hlavného mesta

Čo sa týka nehnuteľnosti Bratislava, zväčša sa pohybujú v hodnote jeden a pol milióna EUR. O konkrétnych nehnuteľnostiach však rozhodli mestskí poslanci. Zaoberali sa tiež pozemkami a stavbami, ktoré sú prebytočné a mesto predajom či prenájmom získa finančné zdroje, ktoré bude môcť využiť na iné účely. Môžno práve pri tejto príležitosti získate výhodnejšiu cenu.

Prajeme Vám šťastnú ruku pri výbere Vašej nehnuteľnosti a dobré skúsenosti s celým procesom jej nadobudnutia.         

Zdroj: Trh.sk

Foto: brisbanetimes.com.au