Letné či celosezónne pneumatiky v zime? V prípade nehody môžu ovplyvniť poistné plnenie.

0
1118

S koncom babieho leta a nástupom sychravých dní nás čaká obmena šatníka, prestavovanie hodiniek a kratšie dni. Kedy, ako, prečo a či vôbec prezuť pneumatiky na svojom vozidle?

Kedy je ten správny čas prezuť pneumatiky?

Vodičom osobných automobilov zákon neudáva presný dátum, no zaväzuje ich jazdiť na zimnom prezutí vtedy, keď sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Pre bezpečnosť vozidla ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky teda nie je dôležitý dátum ale počasie. Odborníci sa preto zhodujú v tom, že v momente keď dlhodobo klesnú teploty pod 7 stupňov je čas na zimné prezutie. Rovnako argumentujú tým, že zimné pneumatiky sú svojim špeciálnym dezénom a zložením na zimných cestách oveľa bezpečnejśie než tie letné. Brzdná dráha pri využití letných pneumatík môže byť na zimných cestách takmer o ⅓ dlhšia.

Aké pneumatiky sú na zimu vhodné?

Vyššie sme uviedli, že zo zákona vyplýva povinnosť jazdiť na ,,zimných pneumatikách’’.  Definične však zimná pneumatika musí spĺňať anglické označenie M+S (Mud and Snow – blato a sneh). Toto označenie sa používa pre pneumatiky, ktoré sú vhodné na zlé podmienky na vozovke. Celoročné pneumatiky toto označenie za normálnych okolností majú a tým pádom sa kvalifikujú ako zimné resp. na zimu vhodné.

Čo si o povinnosti prezutia myslia poisťovne?

V samotných poistných zmluvách sa väčšinou povinnosť prezutia nenachádza. Tu vzniká nejednoznačnosť. Vieme, že poistený je povinný neporušovať povinnosti ktoré sú nevyhnutné k odvráteniu alebo aspoň zmenšeniu nebezpečenstva, ktoré sú mu právnymi normami uložené. V jazyku bežného smrteľníka to znamená, že poisťovňa sa začne aktuálnym obutím auta zaoberať len vtedy, ak z policajnej správy vyplynie, že dôvodom škodovej udalosti bolo zanedbanie povinnosti prispôsobenia pneumatík poveternostným podmienkam a stavu vozovky. Na základe týchto poznatkov má potom právo krátiť poistné konanie.

Potrebujem na zimu meniť aj PZP?

Bežne sú zmluvy na povinné zmluvné poistenie písané celoročne, no vďaka pripoisteniam sa stávajú silnými partnermi na zamrznuté cesty. Pred zmenou obutia je vhodné skontrolovať aj podmienky vašej poistky, overiť si či je stále najvýhodnejšia a či vám bude v ťažkých chvíľach naozaj kryť chrbát.

Ak zistíte, že vaša poistka na auto nie je veľmi výhodná, prípadne je zastaraná, je vhodné zvážiť porovnanie ostatných ponúk PZP, ktoré sú aktuálne na trhu. Pre overenie a výpočet cien PZP existuje nespočet online nástrojov a kalkulačiek.

Na porovnanie ponúk PZP slúži Online Kalkulačka PZP. Je to online databázový systém založený na filtrovaní ponúk presne na mieru pre každého zákazníka. Taktiež slúži na porovnanie výhodnosti vašej pôvodnej a potenciálne novej poistky. Poskytuje tiež prehľad možných pripoistení vhodných presne pre našu situáciu a samozrejme.