Medzizubná kefka – malý veľký kúzelník

0
1001
Medzizubná kefka – malý veľký kúzelník
Medzizubná kefka – malý veľký kúzelník

Hygienistky ju milujú, ľudia často vynechávajú. Pritom patrí k najväčším pomocníkom domácej ústnej hygieny. Najlepšie pomáha predchádzať vzniku zubného kazu, kameňa a taktiež zápalu ďasien. Reč je o medzizubnej kefke. Ako si vybrať správnu veľkosť, ako často ju používať a ako dlho by vám jedna mala vydržať?

Väčšina z nás začne používať medzizubnú kefku na odporúčanie dentálnej hygieničky. Tá nám odporučí správnu veľkosť aj vysvetlí, ako kefku do medzizubného priestoru správne zavádzať. V tej chvíli máte z polovice vyhrané. Pokiaľ sa rozhodnete používať medzizubné kefky z vlastnej vôle, musíte si sami dokázať vybrať správnu veľkosť. Ideálne si zakúpte sadu všetkých veľkostí a od najmenšej skúšajte. Medzizubná kefka by mala ísť zaviesť tak, aby bol medzizubný priestor tesne vyplnený. Pravdepodobne budete potrebovať dve až tri rôzne veľkosti pre všetky priestory.

Čo môže sprevádzať prvé dni používania?

Počas prvých dní používania sa môže objaviť mierne krvácanie ďasien. Tento stav môže trvať týždeň, maximálne dva a potom sa ustáli. Pokiaľ by krvácanie pretrvávalo, obráťte sa na zubného lekára alebo dentálnu hygieničku. Zo začiatku môžete mať problém nájsť správny uhol na zavádzanie kefky, takže sa vám budú drôtiky rýchlejšie ohýbať a spotreba medzizubných kefiek tak môže byť väčšia.

Ako sa o medzizubnú kefku starať?

Zvyčajná životnosť medzizubnej kefky je 5 až 10 dní. Pozor si dávajte na správne skladovanie, pretože kefka musí dobre uschnúť a samozrejme by sa nemala dotýkať kefiek ostatných členov domácnosti. Ideálne ho preto umiestnite do stojanu na medzizubné kefky, ktorý je vhodný takmer na všetky typy. Ak chcete dosiahnuť lepšiu hygienu vlákien, môžete kefku napríklad hodinu po použití namáčať do ústnej vody s alkoholom.

Kam vyhodiť medzizubnú kefku?

Rovnako ako klasické sú aj tie medzizubné vyrábané najčastejšie z plastu. Ak starostlivo triedite odpad, môžete aspoň čiastočne vytriediť aj medzizubnú kefku. Stačí odstrihnúť časť s drôtikom, ktorú vyhodíte do zmiešaného odpadu a zvyšnú časť rukoväte do plastu. Chcete šetriť odpadom? K medzizubným kefkám Curaprox si môžete zaobstarať špeciálny kovový držiak. V takom prípade meníte len malé časti s vláknami a držiak vám vydrží prakticky na celý život. Novo sú dostupné aj medzizubné kefky s bambusovou rukoväťou. Kým ich ale vyhodíte napríklad na kompost alebo spálite v kachliach, musíte odstrániť kovovú časť so štetinkami.

Autor: www.nazuby.eu