Moridlo a lazúra na drevo – aký je rozdiel?

0
4478

Ak máte drevené povrchy vo vnútri alebo zvonku domu, musíte s nimi zaobchádzať samozrejme opatrne, aby ste zaistili ich dlhodobú životnosť. Drevo môže byť mimoriadne pevným a odolným materiálom, ak sa o neho správne a dôkladne staráte. Našťastie, existuje niekoľko užitočných výrobkov, ktoré môžete použiť na to, aby vaše drevené povrchy boli zdravé a kvalitné aj po nasledujúce roky. Čo by ste povedali na moridlá či lazúry na drevo?

Moridlo na drevo – aké sú výhody?

Ako už samotný názov napovedá, moridlo je látka, ktorá zmení alebo zlepší prirodzenú farbu vášho dreva. Výhodou je, že preniká hlboko do dreva, aby zvýraznilo samotný materiál a existujúce tóny danej farby. Dá sa použiť aj na čerstvé aj nevysušené drevo, a to tiež na betón alebo tehly. Dokonca moridlo na drevo poskytuje určitú úroveň ochrany pred živlami, ale primárnou funkciou je dekoratívne použitie v širokej škále farieb, keďže preniká hlboko do podkladu. Ak sa vyžaduje mimoriadna trvanlivosť, použite vrchného náteru v spojení s lakom či moridlom je tou správnou voľbou, ktorú by ste mali aplikovať niekoľkokrát ročne.

Lazúra na drevo – aké sú výhody?

Lazúra na drevo je určená primárne na ochranu dreva, ktoré je vystavované nepriaznivým vplyvom vonkajšieho prostredia. Dá sa tiež použiť na okná i dvere, pričom jednou z najväčších predností je to, že povrch zachováva lesklý. Lazúru nanášajte štetcom alebo valčekom, a to na suché alebo obrúsené drevo, ktoré bolo vopred naimpregnované.  Čo sa týka počtu vrstiev, ide o individuálnu záležitosť, keďže nanášanie treba prispôsobiť stanovenej spotrebe.

Pred kúpou moridla či lazúry na drevo sa informujte u vami vybraného predajcu, aby ste zaistili potrebnú ochranu a vlastnosti materiálu, ktorého kvalitu chcete uchovať počas dlhej doby.