Motorkárske oblečenie nie je len na parádu

0
1400
Motorkárske oblečenie nie je len na parádu

Sadnúť na motorku v rifliach a obyčajnej bunde je veľmi zlý nápad. Moto oblečenie nie je len na parádu. Je ušité tak, aby chránilo telo pred výkyvmi počasia a pred zranením. Vo svete motorkárskeho oblečenia máte na výber z rôznych modelov motorkárskych kombinéz alebo môžete dať prednosť nohaviciam a bunde.

Prečo je moto oblečenie dôležité

Motorkárske oblečenie je rovnako dôležité ako technický stav motorky. Podľa testov nemeckého autoklubu ADAC kvalitné motorkárske oblečenie dokáže na 30 % zabrániť zraneniu a na 60 % zranenie zmierniť. Pri jazde na motorke nie je pád alebo ošuchnutie o asfalt ničím výnimočným, a preto myslite na tieto štatistiky, keď si budete oblečenie kupovať. Ak obľubujete rýchlu jazdu, najlepšou voľbou je motorkárska kombinéza. Väčšina kombinéz má vo svojom vnútri všité viaceré ochranné prvky. Zväčša ide o chrániče na kolená, lakte, ramená a niektoré disponujú chráničom chrbtice. V prípade, že z nejakého dôvodu oblečenie na motorku nevlastníte, zaobstarajte si minimálne špeciálny návlek skladajúci sa z uvedených chráničov. Po moto kombinéze je na druhom mieste pri ochrane pred zranením prilba na motorku. Zabúdať by ste nemali ani na rukavice a topánky.

Prečo koža a prečo textil

Kožené moto kombinézy sú viacej preferované. Nie je sa čomu čudovať. Veď pri pohľade na motorkára v koži sa rozbúcha srdce nielen ženám. Koža je zároveň najviac odolná voči predratiu pri páde z motorky. Kožené kombinézy držia chrániče pevnejšie na svojom mieste. Na druhej strane je koža menej odolná voči počasiu. Pri dlhšom daždi vám premokne napriek pravidelnej impregnácii. Mokrá koža znamená aj dva dni sušenia. Zároveň nie je kožená kombinéza tak priedušná ako textilná. O kožené moto kombinézy sa musíte prácne starať, jemne ich čistiť a natierať špeciálnymi prípravkami. Textilné kombinézy na motorku sú vyrábané tak, aby ich neprekvapilo žiadne počasie. Bývajú nepremokavé a majú všité membrány zabezpečujúce priedušnosť materiálu. Textil je omnoho ľahší ako koža, dobre sedí na tele a pri jazde nezavadzia. Veľké plus dostáva textilná kombinéza aj za to, že sa čistí veľmi jednoducho – v pračke. Aby výber kombinézy nebol až tak veľmi čierno-biely, zaobstarať sa dajú kombinézy kombinované. Na miestach, kde hrozí pri páde zranenie majú zapracovanú kožu a zvyšok kombinézy je textilný. Takéto kombinézy sú bezpečné a vyzerajú fakt skvele. O tom, že motorkárske oblečenie vie splniť všetky vaše požiadavky na vzhľad i funkčnosť sa môžete presvedčiť na stránkach e-shopu inSPORTline. Neprekvapí vás len veľký výber oblečenia a príslušenstva na motorky, ale aj prehľadnosť vyhľadávania a perfektné ceny.