Mŕtva vďaka vlastným slzám

0
1838

Dokážete si predstaviť deň bez akejkoľvek činnosti spojenej s vodou? Nemohli by ste variť, dať si parfum, poplakať, dopriať si sprchu či zacvičiť… Tieto prirodzené činnosti, ktoré nie sú možné bez prítomnosti vody, si v každodennom živote ani neuvedomujeme. Nie sú pre nás životu nebezpečné. Pre nás. No pre Barbaru Ward je to jednoducho nemožné. To, čo nám pomáha žiť, by ju mohlo zabiť.

43-ročná  Barbara vedie život plný odlišností oproti bežným ľuďom. Hoci väčšina matiek sa venuje praniu či hrám s deťmi, pre ňu je to vylúčené. Trpí totiž vzácnou chorobou – alergiou na vodu. Nielen v metaforickom význame ju preto môžu jej vlastné slzy zraniť, ba až zabiť.

Aj obyčajný pot pri zábavnom naháňaní sa s deťmi ma môže dostať do anafylaktického šoku. Nemôžem čítať smutné statusy na Facebooku, ani pozerať smutné filmy, pretože vo víre emócií sa rozplačem a môžem umrieť,“ prezrádza mamička troch detí.

O tom, že niečo nie je v poriadku, ju presvedčili bolestivé červené svrbivé vyrážky po tele. Doktori si spočiatku mysleli, že je to len ekzém a predpísali jej krémy, ktoré jej, bohužiaľ, nezabrali. Až keď sa dostala do nemocnice po vážnej alergickej reakcii v sprche, bola jej diagnostikovaná ojedinelá alergia. Toto zriedkavé ochorenie sa môže vyskytnúť len u jedného z 230 miliónov ľudí a spozorujete ho pri hocijakom kontakte s vodou. Taký človek má život postavený celkom naruby. Barbara musí každý deň jesť silné antihistaminiká a nosiť so sebou dve adrenalínové injekcie (v prípade alergických reakcií), no to nie je zďaleka to najhoršie. Nemôže len tak vychádzať von, pretože je citlivá na vône a parfumy. Vždy, keď ide na verejnosť, si musí vziať rúšku.

A čo s pitím? Čistú vodu, ktorú pila pred 20 rokmi, musela vyradiť a zvládne pár dúškov čaju alebo mlieka.  Jej choroba je však úplne nepochopiteľná. Jej telo, ako každé ľudské telo, je zložené z vody, na ktorú je alergické?

Naozaj nikto nevie vôbec nič o mojom stave, som stratená,“ hovorí Barbara.

Je to pravda, diagnózu “aquagenic urticarial” sotva chápu samotní profesionáli. Navyše, príznaky alergie sa v budúcnosti môžu rozvíjať a zvýrazňovať.

Pre Barbaru je osobná hygiena nočnou morou. Nemá to celkom jednoduché, obmedzená je na dva jednominútové kúpele týždenne a opúšťa ich v neznesiteľných bolestiach. Ale, ako sama hovorí: „Zvykla som si na to. Hoci je to neuveriteľne obmedzený život.“ Takisto verí, že v budúcnosti lekári nájdu viac prijateľnejších riešení pre túto zdravotnú komplikáciu. Nuž, budeme jej držať palce. 

Zdroj: Buzzfeed.com, dailymail.co.uk

Foto: englishclub.com