Na čo si dávať pozor na jesenných cestách?

0
948

Na prvý pohľad sa možno jeseň zdá byť lepším obdobím na cestovanie autom než leto. Ale pozor, nie tak úplne. Čaká na vás množstvo nástrah v podobe dažďov, šmykľavých ciest, množstva popadaného lístia…

Či už vlastníte dynamický Opel Astra alebo robustný Opel Crossland, pozor si treba dávať vždy. Na počasie, prírodu, ľudí, zvieratá, ale aj stav vášho auta.

(H2): Listy

Patria k jeseni a vedia vyčarovať krásne farby. Neplatí to však na vozovke. Tam sú skôr nebezpečné. Ak sa ich navyše nazbiera viac, hrozí šmyk alebo prekrytie výmolov, obrubníkov, poklopov kanálov.

Dážď

Počasie je v jesenných mesiacoch o niečo viac uplakané a to ovplyvňuje aj bezpečnosť jazdy. Pozor teda na nebezpečenstvo šmyku, aquaplanningu a aby sa vám voda nedostala až tam, kam nemá a nespôsobila nepojazdnosť auta.

Tma

Dni sa nám pomaly skracujú, tak si treba zvyknúť na ranné a večerné cesty autom za tmy a zbystriť svoju pozornosť!

Svetlá

Pri daždivom počasí nezabudnite prepnúť na stretávacie svetlá. Zlepšujú viditeľnosť z oboch strán. Pokiaľ prší veľmi husto alebo je hmla, používajte hmlovky. Tie však vypnite, ak stojíte v kolóne, aby ste neoslepovali ostatných vodičov.

Batéria

​Nároky na batériu sú v chladnom počasí vysoké. Preto ju mechanici odporúčajú pred zmenou ročného obdobia skontrolovať, aby ste neostali niekde len tak trčať pre nečakane vybitú batériu.

Lesná zver

Ak jazdievate popri poliach, lúkach, lesoch, dajte si pozor na prebehujúcu zver. V jeseni sa toto riziko výrazne zvyšuje. Oplatí sa mať oči na stopkách a predísť tak zrážke s jeleňom či diviakom.

Na čo ďalšie si dávať pozor?

  • nepozorné deti cestou do a zo školy
  • cyklisti bez svetiel a reflexných prvkov
  • tlak v pneumatikách (v chlade je jeho únik rýchlejší a výraznejší)
  • zvážte zimné pneumatiky
  • skontrolujte si brzdy, stierače, stav kvapalín

Nezáleží na tom, či je vaše auto staršie alebo ste si práve kúpili nový športový model Opel Grandland, ktorý by mal hravo zvládnuť každú cestu. Vždy sa pred výjazdom uistite, že máte všetko stopercentne skontrolované a nič vás nemôže prekvapiť.