Na čo si dávať pozor počas záverečnej jazdy v autoškole

0
481
Na čo si dávať pozor počas záverečnej jazdy v autoškole

Počas záverečnej skúšky v autoškole zohráva veľkú úlohu stres. Stres spôsobí, že urobíš chybu, ktorú by si normálne nikdy nespravil. Preto je dôležité pristupovať ku skúške v autoškole ako ku každej inej skúške. A mysli tiež na to, že máš tri pokusy, takže nie každému to musí vyjsť po prvý raz.

Zahoď stres a sústreď sa aj na detaily

Podľa samotných majiteľov autoškôl je stres najväčším vinníkom, ktorý zapríčiní nezvládnutie jazdy. Každoročne neprejde záverečnými skúškami až tretina žiakov. Pri záverečnej jazde niektorí z nich skončia už na auto cvičisku. Inštruktori tlačia na to, aby sa upustilo od skúšky na cvičisku, pretože skutočná premávka sa zásadne líši od umelo vytvorených podmienok.

Počas jazdy v premávke sa sústreď na to, aby si neporušili ani jediný predpis. V opačnom prípade policajt skúšku preruší a ty dostaneš hodnotenie neprospel. Okrem závažných porušení predpisov, ako je nedanie prednosti v jazde alebo nezastavenie na stopke, dochádza k malým porušeniam. Jedno môže policajt prehliadnuť, ale pri druhom iste skončíš s nutnosťou opakovania jazdy. Po troch pokusoch ťa čaká kompletne celý kurz, za cenu ktorého si mohol kúpiť strešné boxy Northline.

Pravidlá praktickej skúšky v autoškole

Krok 1: Po nastúpení do vozidla si zapni bezpečnostný pás. Upozorni pasažierov, že sú tiež povinní si pás zapnúť. Skontroluj nastavenie zrkadiel, sedadla a volantu. Po naštartovaní automobilu zapni svetlá. Svetlá a pásy sú rovnako dôležité ako kvalitné letné pneumatiky.

Krok 2: Pri vychádzaní z parkoviska sa rozhliadni do všetkých strán. Na túto skutočnosť nezabudni ani pri parkovaní v meste. Výjazd z parkovacieho miesta musí byť sprevádzaný smerovým svietením. Na parkovisku platí pravidlo prednosti v jazde z pravej strany.

Krok 3: Počas jazdy pri predbiehaní alebo brzdení skontroluj všetky spätné zrkadlá. Neustále maj prehľad o kompletnom dianí na vozovke. Pozor si dávaj na chodcov a cyklistov. Predvídaj ich správanie. Chodcom daj po vojdení na prechod prednosť. Tesne pred chodcom to neubrzdia ani pneumatiky Kormoran.

Krok 4: Neustále si kontroluj rýchlosť. Rýchlostné limity nesmieš nikdy prekročiť. Nezabudni, že v obytnej zóne, pred kruhovým objazdom a v malých uliciach je nutné jazdiť rýchlosťou 20 až 30 km/h. Dodržuj rýchlosť pred železničným priechodom podľa daného značenia.

Krok 5: Pri každej zmene smeru jazdy používaj smerové svietenie a kontroluj situáciu okolo vozidla. Nikdy nesmieš prejsť do iného jazdného pruhu cez plnú čiaru. Po ukončení jazdy zaraď, vypni motor a zatiahni ručnú brzdu. Skúška končí až po tom, ako ti dá pokyn policajt.