Najobdivovanejší tvor v ZOO

0
2200

ZOO milujú všetci – od tých najmenších až po starčekov. Žirafy, zebry, levy, tigre… To všetko môžete stretnúť (niekedy aj pohladkať či nakŕmiť) v takmer každej zoologickej záhrade na Slovensku či v Čechách. Jedno zvieratko však musí účarovať každému dieťaťu. Aj tomu dieťaťu v nás dospelákoch. Má drobné nožičky, špicatý noštek, bystrá očká a malé tesáčiky, ktorými by isto narobilo šarapatu nejednému prstu. Reč je o surikate.

Spomínate si na kráľa Juliena z rozprávky Madagaskar? Aj on patril medzi surikaty, a možno aj vďaka nemu sú dnes také populárne. Tieto malé šelmičky žijú (okrem rozprávok) v stepi južnej Afriky a dožívajú sa neuveriteľných 13 rokov. Prežívajú vo veľkých kolóniách, ktoré si budujú nory s viacerými východmi. Ich sociálna štruktúra a starostlivosť je neuveriteľná. Keď jedna z nich zháňa potravu, druhá opravuje noru, ostatné stoja na vyvýšenom mieste a hliadkujú. Ono to možno síce vyzerať ako ulievanie sa, no pre spoločenstvo je ochrana prvoradá. Hliadkujúceho kapitána spoznáte na prvý pohľad. Stojí na zadných labkách a svojimi nezbednými očkami hliadkuje terén. Ak hrozí nebezpečenstvo, stačí signál a surikaty sú do jednej v bezpečí svojej nory. 

Dospelá surikata meria približne 30 cm a jej váha sa pohybuje od kila do kila a pol. Samica porodí po necelých troch mesiacoch dve až štyri mláďatá, ktoré vážia iba niečo okolo 25 gramov. Svojmu temperamentu nie sú nič dlžné. Od narodenia sú hravé a čulé. Po dvoch týždňoch ich mama vyvedie z nory von. Keď surikata dovŕši 3 mesiace, stáva sa z nej samostatný jedinec. Čo myslíte, aká potrava tvorí základ týchto milých stvorení? Živia sa väčšinou hmyzom, drobnými stavovcami a ako dezert si servírujú ovocie.

Simon Townsend, ktorý sa dlhodobo zaoberal pozorovaním a skúmaním surikát, prišiel s objavom, že tieto drobné zvieratká sa poznajú po hlase. Tento jav je dôkazom, že rozlišovať zvuky dokáže aj cicavec, ktorý nepatrí medzi primáty. Zároveň však odkrýva možnosť, že túto schopnosť môžu mať aj iné živočíchy. Teraz už vieme, ako sa jedinec hľadajúci potravu dozvie o nebezpečenstve. Jednoducho mu to hliadkujúci kapitán zakričí.

Tak ako? Vyberiete sa aj vy pozrieť na toto hravé stvorenie do niektorej z našich či susedných ZOO? Znie to ako výborný tip na rodinný výlet, nemyslíte?

Zdroj: surikaty.czechian.net, vat.pravda.sk 

Foto: upcoming.nl