Neuveriteľné! Toto všetko získate pravidelným športovaním

0
1346
Neuveriteľné! Toto všetko získate pravidelným športovaním

Športovanie nie je len o spaľovaní kalórií alebo budovaní svalovej hmoty. Tieto dva prínosy cvičenia sú síce viditeľné na prvý pohľad, ale oveľa dôležitejšie je to, čo sa deje vo vnútri vášho tela. Cvičiť by ste mali nielen kvôli peknej postave, ale predovšetkým kvôli vášmu zdraviu.

Kondícia a čistá myseľ

Pri cvičení sa v tele vyplavujú endorfíny, ktoré môžeme porovnať s drogou šťastia. Len máloktorý športovec trpí depresiami či nadmerným stresom. Pocit šťastia po tréningu je jeden z dôvodov, prečo by ste mali cvičiť. Stačí zopár minút, nakladacia činka, cvičebný plán zostavený trénerom a na záver cvičenia máte pocit, že by ste zdolali aj nemožné. Pri trénovaní sa vám navyše okysličujú pľúca a mozog. Lepšie sa vám dýcha a zároveň si prečistíte myseľ. Preto je vhodné cvičiť pred psychickou aktivitou. Sami uvidíte, ako vám mozog bude pracovať na plné obrátky. Cvičiť by mali aj tí z vás, ktorí majú spomalený metabolizmus. Pravidelné športovanie ho prebudí a vy budete rýchlejšie spaľovať energiu, tým pádom aj kalórie. Ľudia, ktorí sa venujú akémukoľvek športu majú lepšiu kondíciu, držanie tela a taktiež koordináciu. Dôležitý je ešte jeden bonus – sociálne kontakty. Ak sa vám zdá, že máte málo priateľov, stačí zájsť do posilňovne, chytiť do ruky jednoručky a iste si nájdete partnera na debatu. Spoločný koníček spojil už mnoho ľudí.

Dokonale pracujúce telo

Teraz si poďme prebrať podrobnejšie, ktorým ochoreniam pomocou cvičenia predídete.

Kĺby, kosti, svaly

Ak pri trénovaní prevádzate všetky cviky správne, zlepšujete pohyblivosť kĺbov. Pri joggingu, rýchlej chôdzi alebo trénovaní na eliptickom trenažéri sa urýchľuje proces tvorby kostných buniek. Kosti sú pevnejšie a v starobe vás nebude trápiť osteoporóza. Navyše sa pri posilňovaní a silovom tréningu zvyšuje objem svalovej hmoty. Svaly chránia celú kostru a robia telo odolnejšie voči záťaži.

Mozog a srdce

Spomínali sme mozog. Okrem toho, že vám po cvičení funguje na 100 %, trénovaním predídete riziku mozgovej príhody až o polovicu. Motorom celého tela je srdce. Iste každý z vás vie, že cvičením enormne znížite riziko kardiovaskulárnych ochorení. Pri intenzívnom trénovaní dokáže srdce biť dvakrát rýchlejšie ako v pokojnom stave. Vďaka tomu sa posilňuje srdcový sval, ktorý je odolnejší a pevnejší. Nebude vám hroziť infarkt, vysoký cholesterol a ani vysoký krvný tlak.

Črevá a pokožka

S podporou metabolizmu pri cvičení ide ruka v ruke lepšie trávenie. Nejeden vedecký výskum dokázal, že pri športovaní sa znižuje riziko rakoviny hrubého čreva vďaka vyššej produkcii bielkovín. Potešujúcou správou hlavne pre dámy je to, že pri cvičení sa prekrvuje pokožka, vyplavujú sa z nej toxíny a týmto spôsobom získava väčšiu pružnosť a odolnosť voči tvorbe vyrážok. Pleť pôsobí po cvičení sviežejšie a mladšie. Ešte stále sa vám nechce cvičiť? Možno vám pomôže kliknutie na stránky e-shopu inSPORTline. Pri pohľade na veľký výber pomôcok na cvičenie, strojov a športového oblečenia ihneď získate chuť na poriadny tréning.