Pátranie po serióznom developerovi

0
2120

Ak kupujete novostavbu, zaujímajte sa nielen o samotný byt, ale aj o developerskú spoločnosť, ktorá ho predáva. Aby ste sa nespálili klamstvami samozvaných odborníkov, poradíme Vám, ako si vybrať správne. Pri kúpe bytu si všímame prirodzene rôzne faktory. Kým niekto sa zaujíma len o staršie stavby, iní hľadajú výhradne nové byty. Bratislava Ružinov je práve tou lokalitou, na ktorej vyrástlo hneď niekoľko novostavieb. Určite netreba zdôrazňovať tunajšiu atraktivitu. Podobne je to aj s výberom developera. Kým jeden nad tým mávne rukou, druhému záleží na jeho profesionalite. 

Signálov, ktoré by Vás pri jednaní s developerskou spoločnosťou mali varovať, je hneď niekoľko. K tým najtypickejším patrí málo zreteľných informácií o projekte, ale i prísne tajné meno jeho iniciátora. Zmluvné dokumenty sú nejasné a budia dojem jednostrannosti. Pokiaľ Vám zmluva pripadá nejasná, alebo sa stále odkladá jej objasnenie, zbystrite pozornosť. Pri hľadaní dobrého developera si pomôžte aj čítaním referencií. Ak máte možnosť, opýtajte sa známych. Najjednoduchšou možnosťou je hľadanie informácii na internete. Každá spoločnosť by mala mať svoju webovú stránku, ako napríklad www.finep.sk. Tu sú všetky potrebné informácie prehľadne zoradené a v prípade otázok sa môžete pýtať na infolinke, ktorej číslo je na viditeľnom mieste.  

finep

Developer rieši všetko k Vašej spokojnosti

Úlohou developerskej spoločnosti je správne odhadnúť miesto, pripraviť podklady na projekt, ako aj zabezpečiť jeho zrealizovanie a financovanie. Kvalifikovaný pracovník má pod palcom celú lokalitu, komunikačnú sieť, zeleň, ihrisko a iné. V jeho kompetencii je taktiež vyriešiť parkovacie miesta pre budúcich majteľov.

Nenechajte si niečo vnucovať

Veľkou nevýhoda developera môže byť, ak spolupracuje iba s jedným bankovým subjektom. Potom sa môže stať, že celé jeho úsilie bude smerovať k tomu, aby ste o hypotekárny úver požiadali práve tu, a to bez zohľadnenia podmienok. 

Myslite tiež na budúcnosť

Pokiaľ Vás zaujímajú napríklad lacné byty Bratislava, dajte si pozor, či sa náhodou v ich blízkosti neplánuje vystavať nejaká “rušivá stavba”. Momentálne tam síce nestojí, ale je nutné myslieť aj na budúcnosť. Mohlo by sa to následne nepríjemne odraziť na Vašom komforte. Určite sa nenechajte odbiť a žiadajte predloženie plánov. Trvajte na tom, aby developer vyšiel s pravdou von. Jednoducho tu platí, aby ste sa pýtali veľa a čakali konkrétne odpovede. Keď sa všetko objasní, pokojne môžete dôverovať aj lacnejším bytom. Prajeme Vám veľa šťastia a iba tie najlepšie skúsenosti s vybraným devoloperom.  

Foto: finep.sk