Peniaze, alebo zlato? Dnes rozhodne zlato

0
959
Peniaze, alebo zlato? Dnes rozhodne zlato
Peniaze, alebo zlato? Dnes rozhodne zlato

Dlhodobo sme navádzaný k sporivosti. Snažíme sa nežiť od výplaty k výplate, mať rezervu na účte minimálne vo výške šiestich mesačných platov, lepšie ešte väčšiu. Mnoho ľudí stále neinvestuje a svoj majetok má výhradne na účte v banke. Avšak rastúca inflácia robí z tohto fenoménu problém, ktorý musíme urgentne riešiť.

Už vás niekto presvedčoval, aby ste svoje úspory ochránili investíciou do zlata?

Mal pravdu, ale pozor, nie je zlato ako zlato. Investovanie do zlata má totiž mnoho podôb a veľmi často sa nejedná o to, že by ste zlato fyzicky vlastnili. Existuje mnoho finančných produktov postavených na špekulovaní so zlatom, či už ide o akcie zlato ťažiacich firiem, či špekulovanie na pokles či nárast ceny zlata voči významným menám. Existuje dokonca sporenie do zlata, ale ani v tomto prípade zlato fyzicky nevlastníte. Ale aj fyzicky je zlato nutné vlastniť v správnej podobe. Určite nejde o surové zlato, ale ani o zlaté šperky. Musí ísť o investičné zlato. To má dve podoby, investičné zlaté zliatky, nazývané tiež zlaté tehly, alebo ide o investičné zlaté mince (pozor, nie numizmatické).

„Nákup zlatých zliatkov je atraktívny predovšetkým pre klientov, ktorí chcú svoje peniaze držať vo svojich rukách a nemajú dôveru v rôzne sporiace programy do zlata. Ľudia nakupujú vo väčšej miere aj malé zliatky váhy 1-5 gramov, ktoré sú dostupné pre každého. Nákup u nás volia kvôli nízkej cene,“ hovorí Pavel Trtík, zakladateľ e-shopu Zlate-mince.cz a Slovenske-mince.sk, ktorý súčasne prevádzkuje niekoľko predajní s investičným zlatom v Českej republike aj na Slovensku. U nás nájdete predajňu na Dunajskej ulici 68 v Bratislave.

Vravíte si, že nie ste tak bohatí, aby sa vás týkal nákup zlatých tehál?

Tie však nemusia mať iba hmotnosť jedného kilogramu. Preto sa hodia aj pre drobných investorov do zlata, ktorí sa rozhodnú investovať pravidelne, trebárs z každej výplaty.

„Predtým bolo bežné, že sa vo veľkom predávali zlaté zliatky s hmotnosťou jedného kilogramu, ale veľká časť spoločnosti zabezpečila svoje financie nákupom zlata už pred rokmi. Teraz z tohto prezieravého kroku ťaží. Dnes investujú do zlata tí, ktorí zaspali, a až teraz si uvedomujú, že čím viac peňazí sa dostáva do obehu, tým rýchlejšie ich úspory strácajú na hodnote,“ dodáva Trtík.

Nad zlato nie sú ani iné drahé kovy

Možná vás teraz napadne, prečo neinvestovať trebárs do striebra. Tu je odpoveď jednoduchá. Potenciál má aj striebro, ale voči zlatu je v nevýhode preto, že zlato je jedinou investíciou, ktorá je zo zákona oslobodená od DPH. Čo to znamená? Že o čiastku, ktorú by si vzal štát, a nám ju predajca musel v podobe DPH naúčtovať, môžeme zlato nakúpiť lacnejšie. A 20 % rozhodne nie je málo.