Pohodlný spánok aj pre alergikov

0
1383
Pohodlný spánok aj pre alergikov

Trpíte alergiami, kýchate, smrkáte a bolí vás hlava celý deň? Vyhnite sa týmto nepríjemným prejavom alergií aspoň počas spánku. Nespoliehajte sa na lieky, ktoré zaťažujú váš organizmus. Proti alergiám sa dá bojovať aj iným, zdravším spôsobom. Jedným z nich je výber lôžkovín a matracov, ktoré vám prinavrátia zdravý spánok a zabránia alergickým prejavom.

Antialergické lôžkoviny

Vankúše a paplóny pre alergikov by mali spĺňať najprísnejšie zdravotné kritéria. Najčastejším alergénom vyskytujúcim sa v lôžkovinách sú roztoče. Tieto mikroskopické pavúkovce voľným okom nevidíte, ale vaše telo na ne reaguje negatívnym spôsobom. Najviac problémov robia alergikom ich výlučky, ktoré lietajú spolu s prachom v ovzduší. Roztočom sa darí v teplom a vlhkom prostredí plnom potravy. Potravou sú pre nich odlúpnuté čiastočky vašej kože. Prítomnosť roztočov vyvoláva až 30 % všetkých alergií, ktoré sa prejavujú nielen smrkaním, ale aj zápalmi v očiach a ekzémami. Antialergické vankúše a paplóny zabránia, aby sa v nich roztoče udomácnili alebo množili. Antialergické lôžkoviny sa najčastejšie vyrábajú z dutého vlákna, nanovlákien a rôznych iných syntetických materiálov. Syntetika je známa tým, že sa môže prať v práčke pri vyšších teplotách, ktoré roztoče nemajú v láske. Lôžkoviny pre alergikov nie sú drahé a sú dostupné v kamenných obchodoch i na internete. Nezabudnite však, že bez špeciálnej posteľnej bielizne nemajú význam. Preto si k nim dokúpte antibakteriálne obliečky zabraňujúce tvorbe plesní a usádzaniu roztočov.

Matrace pre alergikov

Kvalitný spánok pre alergikov nezabezpečia len lôžkoviny, ale aj matrace. Matrace sú dokonca oveľa častejšie domovom roztočov ako paplóny alebo vankúše. Antialergické matrace by mali odolávať vlhkosti, plesniam a odpudzovať všetky baktérie. Najlepšou voľbou sú matrace vyrábané z peny. Ide napríklad o matrac z lenivej peny, ktorý okrem antialergických vlastností poteší taktiež vaše kĺby a chrbticu. Ide o matrac plne sa prispôsobujúci krivkám vášho tela a zabraňujúci usádzaniu akýchkoľvek alergénov. Matrac z lenivej peny spĺňa najvyššie hygienické normy a je veľmi vzdušný. Okrem penových matracov sú dobrou voľbou aj matrace latexové. Latex je materiálom, ktorý dokonale odvádza vlhkosť a neumožňuje prežitie plesniam a baktériám. Antialergické vlastnosti matracov maximálne zvýšia špeciálne poťahy. Chrániče a poťahy na matrace priam odpudzujú všetky nežiaduce mikroorganizmy. Vyrábajú sa napríklad z Aloe Vera alebo Lyocellu. Nezabúdajte matrace pravidelne čistiť, raz za rok ich nechať prevetrať na slnku a poťahy prať raz do týždňa v práčke pri vysokej teplote.