Pomôže, keď stavebný otvor oblepím tvrdeným polystyrénom?

0
2457

Zatepľovanie. Ide o niečo, po čom túži stále viac a viac ľudí, no niet sa čomu čudovať. Vďaka zateplenému domu či bytu je počas horúcich letných dní v interiéri príjemný chládok a svieži vzduch, zatiaľ čo počas zimy sa udržuje v miestnostiach teplo a vy tým znížite náklady za energiu. Najpoužívanejším spôsobom je zatepľovanie práve pomocou polystyrénu. Množstvo ľudí siaha po možnosti oblepenia staveného otvoru tvrdeným polystyrénom xps. Ako to však celé prebieha a je to vôbec účinné?

Ako to celé prebieha?

Prevedenie tepelného izolantu na osteniach stavebných otvorov je prakticky bezproblémové. Dosky tepelného izolantu lepené na ploche sa musia nechať presahovať do stavebného otvoru a po nalepení izolantu na plochu ostenia sa upravia na správny rozmer. Následne sa po zaschnutí lepidla obrúsia. Treba si uvedomiť, že je nesmierne dôležité prebrúsiť celú plochu dookola do jednej hladkej roviny a následne chrániť na vytvorenej vrstve izolácie –  polystyréne najviac citlivé časti ako sú ostré hrany objektu, ostenie okien a dverí, ale i stavebné otvory v stene. Taktiež je dôležité, aby boli stavebné otvory dostatočne veľké, keďže pri nedostatočných či nesprávnych rozmeroch vzniká pri montáži problém a nie vždy si s ním i skúsení odborníci poradia. Samozrejme, že ide o zdĺhavý proces, s ktorým si poradia buď domáci kutilovia alebo špecializovaná firma.

Výborné vlastnosti tvrdeného polystyrénu

Na záver treba dodať, že oblepenie stavebných otvorov je vcelku účinné, keďže sa zlepšia tepelno-izolačné vlastnosti a celkový vzhľad bude omnoho krajší. Keďže má tvrdený polystyrén xps výborné vlastnosti, zaručuje okrem iného i dostatočnú pevnosť a nízku priepustnosť vodnej pary. Samozrejme, že celú situáciu je potrebné si poriadne premyslieť a poradiť sa!

Autorské právo: sqback / 123RF Reklamní fotografie