Poradíme vám, ako využiť betónový plot pre dekorovania záhrady

0
86
Poradíme vám, ako využiť betónový plot pre dekorovania záhrady
Poradíme vám, ako využiť betónový plot pre dekorovania záhrady

Betónový plot je jednou z najpraktickejších a najtrvácnejších možností oplotenia záhrady. Vďaka dobrým nápadom a kreativite môže betónový plot slúžiť nielen ako funkčný prvok, ale tiež ako estetický základ pre dekorovanie celej záhrady.

Vertikálne záhrady a vyvýšené záhony

Jedným z najpopulárnejších spôsobov, ako využiť betónový plot, je vytvorenie vertikálnej záhrady. Vertikálne záhrady sú ideálne pre pestovanie rôznych rastlín, byliniek a kvetov v malom priestore. Na ich vytvorenie najčastejšie slúžia kvetináče, vertikálne stojany alebo vrecká na rastliny. K stene plota môžete umiestniť aj vyvýšené betónové záhony. Ak budú mať viac poschodí, vytvoria pri stene nádhernú kaskádovú záhradku.

Kríky a popínavé rastliny

Vysadenie kríkov a popínavých rastlín zmení aj sivé betónové ploty na farebnú oázu. Popínavé rastliny sú naozaj skvelým spôsobom, ako zakryť a ozdobiť betónový plot. Vysaďte pri plote brečtan, ruže alebo vistérie. Tieto rastliny rýchlo rastú a vytvoria pri stene plota prírodnú atmosféru. Popínavé rastliny pomôžu zlepšiť mikroklímu v záhrade tým, že poskytujú tieň a znižujú teplotu v horúcich letných mesiacoch.

Farby a mozaiky

Natretie plota úplne zmení jeho vzhľad. Použite exteriérové farby, ktoré ladia so záhradou alebo domom. Druhou možnosťou je využitie sily kontrastu a vybrať žiarivé odtiene, ktoré vytvoria unikátny vizuálny efekt. Na plotoch vyzerajú skvele aj mozaiky. Tie sa dajú vytvoriť z keramických dlaždíc, kameňa alebo farebného skla. S mozaikami sa pohrajte, vyčarujte geometrické vzory alebo komplexné obrazy.

Osvetlenie plota

Správne osvetlenie okolia domu má dve funkcie – bezpečnostnú a dekoratívnu. Plot ozdobte nástennými lampami alebo LED pásikmi. Osvetlenie pekne zvýrazní textúru plota, nasadených rastlín a kvetináčov. Osvetlenie je obzvlášť dôležité, ak pri plote stojí altánok alebo pergola. Predĺži možnosti využívania týchto oddychových priestorov. Experimentujte s rôznymi druhmi osvetlenia a hrajte sa s tieňmi.

Iné možnosti dekorovania plota

Okrem rastlín a osvetlenia môžete na betónový plot pridať rôzne dekoratívne prvky ako sú zrkadlá, závesné sochy alebo vtáčie búdky. Tieto prvky dodajú plotu osobitý charakter. Okolie plota je ideálne na vytvorenie cestičiek, na tento účel dobre poslúži zemina, štrk a dlaždice. Ak máte pri plote striešku, umiestnite k nemu záhradný nábytok. Lavičky, stoly alebo hojdacie kreslá vytvoria príjemný kútik na relaxáciu. Kombinácia nábytku a rastlín je veľmi harmonická a pôsobí ako balzam na nervy.

Autor: Gabriela Kudláčová