Potrebujete kachle, krb alebo sporák?

0
2031

Čo si predstavíte pri slovnom spojení krbové kachle na drevo? Pravdepodobne vám prídu na myseľ starodávne liatinové kachle v romantickom zrube či na loveckom zámočku. Ak by ste si mali predstaviť krb, zrejme by vás napadlo viac možností – či už moderný typ alebo rustikálny. Dôvodom je fakt, že väčšina z nás vída častejšie krby ako kachle, či dokonca sporáky na tuhé palivo. Poďme si tieto zariadenia trocha porovnať, čo vám môže pomôcť pri rozhodovaní ktoré z nich by mohol tvoriť vítaný doplnok vášho domova.

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

KRB

Krb a jeho krbová rímsa a pôsobivé obloženie z neho tvoria ústredný bod celej miestnosti. Či už ide o prefabrikovaný krb, ktorý sa zabuduje do steny alebo tradičný murovaný krb s otvoreným ohniskom, ktorý je konštrukčnou súčasťou domu, vždy bude očarujúcim prvkom. Na výber je tehla, prírodný kameň, mramor, obmurovka a ďalšie možnosti – môžete si tak jeho dizajn plne prispôsobiť vlastným predstavám. Krb plní nielen funkciu výhrevného telesa, ale predovšetkým láka svojou estetickou príťažlivosťou. Je dôležité spomenúť, že starší tradičný krb sa môže zmeniť na vysoko efektívny zdroj tepla pridaním takzvanej krbovej vložky priamo do existujúceho otvoru napojeného na komín. Nevýhodou krbu oproti krbovým kachliam je fakt, že teplo vyžaruje iba z jednej, maximálne dvoch strán.

KRBOVÉ KACHLE

Hoci moderné krbové kachle sú dostupné v najrôznejších štýloch a dizajnoch, oproti krbom majú efektívnejšiu výhrevnosť, na druhú stranu však skromnejšie estetické pôsobenie. Ide o samostatne stojace zariadenie na tuhé palivo, ktoré vyžaruje teplo zo všetkých strán. Môžete ich používať na vykurovanie jednej miestnosti, ale pokojne aj na vykurovanie celého poschodia domu, v závislosti na type. Výrobcovia kachlí ponúkajú moderné spracovanie až po bohaté zdobenie, čím môžete dodať miestnosti eleganciu a vkus. Primárnym účelom kachlí je funkčnosť, môžete si však vybrať aj také, ktoré vyzerajú ako štýlová pec. Efektivita výhrevnosti krbových kachlí je veľmi vysoká, kúrenie je teda lacnejšie aj keď máte v dome veľké miestnosti.

SPORÁK

Sporák na tuhé palivo vykuruje a zároveň slúži na prípravu a ohrievanie jedál (varenie, pečenie). Pri výbere hrá kľúčovú rolu jeho prevedenie – môže byť pravé alebo ľavé, v závislosti na napojení vývodu spalín na dymovod. Ak nechcete prísť o romantickú atmosféru plápolajúcich plameňov, vyberte si moderný dizajn sporáka s presklenými prikladacími dvierkami. Pozorovanie ohňa navodzuje príjemné emócie a príjemný pocit domova. Sporák je možné integrovať do kuchynskej linky a interiérov aj tých najmodernejších domácností. Palivom môže byť drevo alebo drevené brikety. Sporáky majú praktickú platňu na varenie, rúru na pečenie (pokojne s presklenými dvierkami a teplomerom) a v spodnej časti môžu mať úložný priestor na drevo s dvierkami.