Pozor na materiál, z ktorého je vyrobený strešný box

0
805
Pozor na materiál, z ktorého je vyrobený strešný box
Pozor na materiál, z ktorého je vyrobený strešný box

Obdobie jari praje obchodom, ktoré ponúkajú strešné boxy. Zrazu si veľké rodiny uvedomia, že sa blíži leto a s ním čas dovoleniek. Znamená to, že vás čakajú nielen chvíle oddychu, ale tiež príprav na dovolenku. Jednou z činností, ktorú nikto nemá rád, je balenie a vyberanie vecí potrebných pre celú rodinu. Rozhodovanie, čo vziať a čo nie vám značne uľahčí strešný box. Pozor na to, z akého materiálu je box vyrobený, aby ste neboli prekvapení jeho krátkou životnosťou.

Materiál rozhoduje o odolnosti strešného boxu

Strešný box poskytuje svojim majiteľom veľa výhod. Vďaka tomu, že je umiestnený na streche vozidla, môžete na ťažné pripevniť nosiče bicyklov na ťažné a dovolenku si spríjemniť športovaním. Okrem toho značne zväčší vaše možnosti batožinového priestoru. Na druhej strane je pozícia boxu na streche aj nevýhodou. Na tomto mieste sú strešné boxy ohrozené poveternostnými podmienkami, a to hlavne silným slnečným žiarením. Je zrejmé, že slnko môže degradovať akýkoľvek menej pevný materiál, a preto si box vyberajte s rozumom. Myslite tiež na to, že ak sa ulakomíte na lacný box, tak budú ohrozené veci uložené v jeho útrobách.  Na výrobu boxov sa využívajú rôzne materiály. Zo všetkých je najviac odolný ABS plast, ktorý nájdete pri boxov vo vyššej cenovej kategórie. Strešné boxy vyrobené z ABS plastu sú často vystužené kovovými časťami a na povrchu majú UV ochranu. Ak je výška vašej investície obmedzená, tak kompromisom sú boxy vyrábané z kombinácie materiálov. Mali by vám vydržať dlho a obavy nemusíte mať ani o prevážaný náklad. Naopak strešné boxy z polyetylénu alebo polystyrénu kupovať neodporúčame.

Všímajte si tiež tieto parametre

Okrem materiálu boxu vás iste bude zaujímať jeho objem. Niektoré boxy disponujú priestorom väčším ako 600 litrov. Do takého boxu bez problémov uložíte naozaj všetko, napríklad aj detské vozíky. Pozor na to, že takto objemné boxy bývajú ťažké a rozmerovo môžu prečnievať cez strechu vozidla. Overte si preto, či box neprečnieva tak, že by bránil vo výhľade na vozovku. Nesmiete prekročiť maximálne zaťaženie strechy a pneumatík. Manipuláciu s boxom vám uľahčia dva parametre. Prvým je otvárania boxu z oboch strán. Druhým dôležitým parametrom pre jednoduchú manipuláciu je upevnenie boxu na strešný nosič. Rýchloupínací systém strešného boxu spraví celú prácu za vás. Vašou úlohou bude len prevlieknutie upínacieho mechanizmu boxu cez priečny nosič. Mechanizmus sa následne sám zaklapne.