Pozor pri výbere podložky na jogu. Tieto parametre musí spĺňať

0
1316
Pozor pri výbere podložky na jogu. Tieto parametre musí spĺňať
Pozor pri výbere podložky na jogu. Tieto parametre musí spĺňať

Každý skúsený jogín vie, že bez podložky na jogu sa nezaobíde. Pre začiatočníkov v joge môže byť výber značne zložitý, pretože sa v obchodoch nachádza veľká ponuka podložiek. Pozor na to, že klasická podložka na cvičenie vám pri joge narobí viac škody ako osohu. Nasledujúce parametre musí spĺňať podložka na jogu, ktorá vám umožní prevádzať všetky cviky správne a bez rizika zranenia.

Komfort a bezpečnosť pri cvičení vo vnútri i vonku.

Protišmyková úprava

Podložke na jogu sa hovorí tiež jogomatka. Pod týmto názvom ju môžete nájsť v niektorých e-shopoch. Pred tým, ako začnete hľadať podložku na jogu si uvedomte hlavne to, akej forme jogy sa budete venovať. Niektoré podložky sa vám na prvý pohľad môžu pozdávať a následne zistíte, že sa pri dynamickejších pohyboch posúvajú, šmýkajú či dokonca jazdia po celej podlahe. Z hľadiska bezpečnosti by mala každá podložka na cvičenie disponovať protišmykovou úpravou. Niektoré druhy jogy je síce možné cvičiť na koberci, ale vždy je lepšie mať po ruke podložku, ktorú si môžete so sebou vziať napríklad aj von.

Podložky na cvičenie v prírode

Cvičenie jogy v prírode je pre psychiku oveľa prínosnejšie. Keď už sme pri cvičení vonku, musíme spomenúť, že klasická podložka na jogu, ktorú používate v interiéri, nemôžete použiť na cvičenie v prírode. Preto ak sa chystáte počas teplejších mesiacov cvičiť aj vonku, kúpte si dve podložky. Na cvičenie v prírode sú vhodné podložky vyrobené z kaučuku a jutové varianty. Pri prenášaní podložky vám dobre poslúžia tašky na jogu, do ktorých sa podložka uchytí.

Aby vás nikde nič netlačilo a neškriabalo

Pri cvičení jogy sa často dotýka podložky nielen vaše telo, ale tiež tvár. Prihliadajte na tento aspekt a kúpte si jogomatku s hladším povrchom. Odporúčame vám, aby ste sa vyhli lacným podložkám vyrobeným z PVC. Jogíni veria, že tieto podložky narúšajú spojenie s prírodu, sú škodlivé pre ľudí i pre ekológiu. Pohodlie pri cvičení je určené aj hrúbkou podložky na jogu. Ťažší ľudia by mohli mať na tenších podložkách problémy s kĺbmi. Napriek tomu aj takýto ľudia časom prejdú z hrubšej na tenšiu jogomatku. Všetko je o cviku a keď budete jednotlivé pohyby dokonale ovládať, bude vám stačiť podložka v hrúbke okolo 4 mm. Podložky na jogu sa vyrábajú v dĺžke 180 cm, ktorá by mala stačiť aj vyšším ľuďom. Ak však meriate viac ako 190 cm, kúpte si predĺženú verziu. Kliknite na e-shop inSPORTline, v ktorom nájdete širokú ponuku podložiek na jogu i na ostatné druhy cvičenia.