Prečo je F1 kultúrny fenomén. Tento šport spája

0
941
Prečo je F1 kultúrny fenomén. Tento šport spája
Prečo je F1 kultúrny fenomén. Tento šport spája

Pre niekoho je Formula 1 nuda, v ktorej monoposty jazdia hore-dole niekoľko desiatok krát a je to nezáživné. Pre niekoho je to niečo, čo je takmer posvätné. Faktom je, že F1 je kultúrny fenomén, ktorý spája ľudí po celom svete. A my sa teraz pozrieme na niekoľko dôvodov, prečo tomu tak je. Formula 1 nie je len šport, je to forma trávenia voľného času, ktorá láka všetky vekové kategórie.

Formula 1 spája. Trvá takmer celý rok, pričom sa odohráva v rôznych európskych krajinách ako Taliansko, Nemecko, Rakúsko, Maďarsko, Francúzsko, ale aj v Spojených štátoch amerických, v Mexiku, v Austrálii, v Bahrajne či v Spojených arabských emirátoch alebo v exotickom Katare, kde je všetko veľmi moderné  a viac si môžeš prečítať tu sportnet.sme.sk/spravy/formula-1-velka-cena-kataru-dlhodoby-kontrakt-okruh-losail-foto/ . Rôzne časové pásma, rôzne trate, spájanie kultúr z celého sveta, pričom počas pretekov všetci zataja dych a sledujú strhujúce dianie. Aj keď sa jednotlivé kolá môžu javiť ako monotónne, je to o tom, do akej hĺbky to sledujete. Nudiť sa rozhodne nebudete.

Rýchle autá, zaujímavé príbehy pretekárov, tímov, rivalita, čistky v zákulisí, zmeny pravidiel či technické regulácie, ktoré menia častokrát osudy celých sezón. Pretekári F1 majú status rockových hviezd, o čom by vedel hovoriť napríklad Lewis Hamilton z Mercedesu, o ktorom sa viac dozvieš tu www.tyzdennikkoment.sk/lewis-hamilton-pribeh-cielavedomeho-milovnika-styroch-kolies/ , ktorý má tak veľký vplyv, že sa ho snaží pretaviť aj do spoločenských debát a problematík, pričom sa nezdráha ani toho, aby hovoril o politike. Máloktorý športovec má taký vplyv ako on. A nebyť F1, nebolo by to tak. A keď sme pri tom, aj mená z minulosti ako Niki Lauda, Michael Schumacher či Ayrton Senna, sú tak známe, že ich poznajú aj ľudia, ktorí sa Formuly 1 prakticky vôbec nevenujú.

K tomu, že ľudí dlhoročne Formula 1 baví, je to, že je skutočne nečitateľná, pričom pri štarte môže byť na čele ktokoľvek, ale viete, že to bude zaujímavé, že vyhrať môžu viacerí, pričom zaujímavé budú aj súboje na iných miestach. Preto F1 patrí medzi najpopulárnejšie športy v rámci služieb, ktoré robia stávky naživo, pretože počas pretekov sa vývoj rýchlo mení, čo môžeš skúsiť aj ty tu https://extra.bet365.com/news/sk/Formula-1. Napríklad v tejto sezóne, Lewis Hamilton či Max Verstappen vyhrávali v záverečných kolách, pričom viacero jazdcov práve v záveroch muselo odstupovať pre rôzne problémy. Práve to, že sa F1 ťažko číta ju posúva v atraktivite výrazne dopredu. Príbehy o tom, ako nejaký pretekár z posledných miest dokázal vyhrať alebo naopak, ako niekto stratil vedenie v samom závere, sa stali večnými. A hovorí sa o nich stále.

Keď si to teda zhrnieme, Formula 1 spája ľudí po svete, spája rôzne kultúry, ponúka príbehy na trati aj mimo nej, pričom jej pozeranie sa dedí v rodinách po generáciách. Okrem toho, je to nečitateľné odvetvie, ktoré baví kvôli tomu, že je nečitateľné. A v neposlednom rade, je to šport, ktorý ale ako jeden z mála, vo veľkej miere závisí od toho, aký stroj má daný jazdec k dispozícii. Stroje sú to však tak komplexné, že aj keď sa môže javiť, že jazdiť na monoposte nie je zložité, opak je pravdou a formulu môže viesť len pár vyvolených na svete. Netreba zabúdať na to, že áno, šport je  marketingový nástroj na propagáciu rôznych značiek ako napríklad Red Bull www.redbull.com/sk-sk/formula-cesko-slovensko-road-trip-video-f1-red-bull-racing-coulthard , je to súťaž, ale v neposlednom rade by mal spájať ľudí. To je dôležité.