Preťažujete vozidlo? Toto všetko vám hrozí

0
649
Preťažujete vozidlo? Toto všetko vám hrozí
Preťažujete vozidlo? Toto všetko vám hrozí

Preťažovanie vozidla je bežný problém, s ktorým sa stretávajú vodiči osobných automobilov, dodávok a nákladných áut. Môže mať vážne následky pre bezpečnosť jazdy a aj pre samotné vozidlo. V tomto článku sa pozrieme na to, aké riziká so sebou preťažovanie prináša a ako sa im vyhnúť.

Čo je to preťažovanie vozidla?

Preťažovanie vozidla nastáva vtedy, keď prepravujete viac nákladu, ako je horná hranica nosnosti určené výrobcom. Nosnosť býva v manuály k vozidlu vyjadrené v kilogramoch (kg), objemoch (m3) alebo podľa počtu osôb. Prekročenie maximálnej povolenej hmotnosti môže viesť k rôznym problémom.

Riziká preťaženia

Zhoršená ovládateľnosť:  Preťažené vozidlo je ťažšie a ťažkopádnejšie. Horšie sa ovláda, nedokáže rýchlo brzdiť a zatáčať, čo predstavuje zvýšené riziko dopravnej nehody. Preťažené vozidlo potrebuje na zastavenie viac času a priestoru. To môže byť obzvlášť nebezpečné v núdzových situáciách. V takomto stave vám nepomôžu ani kvalitné pneumatiky kormoran.

Poškodenie vozidla: Preťažovania môže viesť k poškodeniu pneumatík – trpia zimné i letné pneumatiky, vedie i k poškodeniu podvozku, brzdového systému a motora. Opravy bývajú drahé a časovo náročné.

Pokuty a ohrozenie ostatných: Pre jazdu s preťaženým vozidlom vám hrozí pokuta od dopravnej polície. Preťažené vozidlo môže predstavovať nebezpečenstvo pre ostatných účastníkov cestnej premávky, ak sa prevráti alebo ak z neho vypadne náklad.

Okrem spomínaných rizík existujú aj ďalšie, ktoré by ste mali zvážiť:

  • Zvýšená spotrebu vozidla – Preťažené vozidlo spotrebuje viac paliva.
  • Zvýšené emisie – Preťažené vozidlo produkuje viac emisií škodlivých látok.
  • Znížený komfort jazdy – Preťažené vozidlo je menej komfortné na jazdu.

Je dôležité si uvedomiť, že preťažovanie vozidla sa neoplatí. Môže vám spôsobiť zbytočné problémy a náklady.

Ako sa vyhnúť preťaženiu vozidla?

Informácie o maximálnej povolenej nosnosti vášho vozidla nájdete v manuáli alebo na štítku na dverách vodiča. Ak si nie ste istí, či vaše vozidlo nie je preťažené, môžete ho nechať odvážiť na plošine. Náklad v automobile rozložte rovnomerne v celom vozidle. Platí to aj v prípade, keď využívate strešný box. Predídete tak nerovnomernému zaťaženiu, ktoré vedie k strate stability.

Neprepravujte v aute viac osôb, ako je určené výrobcom. Váš automobil je určený pre prepravu určitého počtu osôb. Prepravou viac osôb preťažujete vozidlo a ohrozujete bezpečnosť seba a ostatných. Poškodené vozidlo môže byť náchylnejšie na preťažovanie. Pred jazdou skontrolujte, či je vaše vozidlo v dobrom technickom stave.

Autor: Gabriela Kudláčová