PZP pre každé vozidlo

0
41

Povinné zmluvné poistenie je nevyhnutnou súčasťou každého motorového vozidla, motorky, autobusu či traktora. Podľa zákona je potrebné mať uzatvorené toto poistenie ešte pred tým, ako sa prvýkrát vydáte na cesty. Preto odporúčame si spraviť porovnanie ceny PZP kalkulačkou na uzavripzp.sk online. Jeho úlohou je ochrániť ostatné motorové vozidlá. A to tak, že v prípade, ak by ste na nejakom inom vozidle spôsobili svojím autom škodu, poškodenému ju celú preplatí poisťovňa. Podľa zákona je totiž každý, kto spôsobí inému škodu počas prevádzky motorového vozidla túto v plnej výške nahradiť.

Aby sa vyhlo dlhým ťahaniciam, kedy sa poškodený nebude môcť dostať k svojim peniazom, bolo teda zavedené povinné zmluvné poistenie, ktoré túto škodu nahradí za majiteľa vinníka vozidla.

Ako sa preukážem platným PZP?

Pri každej cestnej kontrole môžete byť vyzvaný, aby ste sa preukázali aj uzatvoreným zákonným poistením. Môžete so sebou nosiť v aute aj poistnú zmluvu, no to by nebolo veľmi praktické, tú si radšej uchovajte doma. Pre potreby preukázanie uzatvoreného slúži Biela alebo Zelená karta. Tieto karty dostanete hneď po uzatvorení poistenia. Buď ich teda dostanete priamo  na pobočke, kde PZP uzatvárate alebo vám budú zaslané. Ak si uzatvárate poistenie online, nemusíte sa tiež obávať, karty vám budú zaslané emailom a vy si ich doma vytlačíte.

Bielou kartou by ste sa mali preukazovať na Slovensku a Zelenou v zahraničí. Platnosť mimo Slovenskej republiky máte označenú na karte, sú tam vymenované všetky krajiny, kde poistenie platí. Ak cestujete mimo týchto krajín, môžete si uzatvoriť iné poistenie na ochranu vášho vozidla.

Sú súčasťou PZP aj asistenčné služby?

Samozrejme. Súčasťou každého poistenia sú aj asistenčné služby, ich rozsah však môže byť rôzny, závisí od jednotlivých produktov konkrétnej poisťovne. Pri uzatváraní poistnej zmluvy dostanete od poisťovne aj asistenčnú kartu, kde máte uvedený kontakt na poisťovňu, prípadne na jej obchodných partnerov v zahraničí. Ak si nie ste istý postupom pri nehode, alebo potrebujete akúkoľvek pomoc, obráťte sa na vaše asistenčné služby, určite sa dočkáte pomoci s ďalším postupom.

Ak neviete, čo všetko si môžete nárokovať, pretože ste si to dobre nenaštudovali v poistnej zmluve, tak aj s tým vám určite človek na telefonickej linke pomôže. Asistenčné služby si môžete samozrejme k PZP aj pripoistiť, dostanete sa tak k väčším výhodám. Takéto pripoistenie si však zvážte, oplatí sa predovšetkým ľuďom, ktorí vozidlo využívajú pracovne.

Čo všetko je súčasťou PZP a môžem si aj niečo pripoistiť?

Povinné zmluvné poistenie, ako sme už vyššie spomínali, slúži len na ochranu vozidla, ktoré nehodu nespôsobilo. Ak spôsobíte nehodu vy a pritom si poškodíte aj vlastné auto, túto škodu si budete musieť hradiť samy. Alebo si uzatvoríte havarijné poistenie. Ak sa vám toto ale zdá príliš drahé, máte ešte jednu možnosť. Tou sú pripoistenia k PZP. Tieto chránia už aj vaše vozidlo. Oproti havarijnému poisteniu je to určite lacnejší variant.

V súčasnosti sú dostupné tieto pripoistenia:

  • pripoistenie čelného skla – nájsť vinníka, teda auto, od ktorého sa vám odrazil kamienok a rozbil čelné sklo, je veľmi ťažké a preto sa nedomôžete náhrady škody z PZP. Toto pripoistenie sa uzatvára so spoluúčasťou.
  • pripoistenie živlu – týka sa to predovšetkým poškodenia vozidla pri búrke, víchrici, krupobití, ale aj pri snehovej búrke, povodniach, pri zemetrasení, požiari, pri zosuve pôdy, či pri výbuchu. Aj toto pripoistenie sa uzatvára so spoluúčasťou.
  • pripoistenie úrazu posádky – niektoré poisťovne kryjú len úraz vodiča, iné aj celú posádku. Týka sa prípadov smrti a trvalých následkov po úraze. Uzatvára sa bez spoluúčasti.
  • pripoistenie výtlku – keďže výtlky sú na našich cestách pomerne bežné, poisťovne umožňujú aj pripoistenie vozidla pred jeho poškodením na pneumatikách. Uzatvára sa so spoluúčasťou.
  • pripoistenie stretu so zverou – kryje poškodenie alebo zničenie vozidle spôsobené nárazom divej zvery, tieto škody bývajú často rozsiahle. Toto pripoistenie sa uzatvára taktiež so spoluúčasťou.
  • pripoistenie rozšírenej asistencie – oproti klasickým asistenčným službám zdarma poskytujú tieto vyšší limit a väčší rozsah služieb. Uzatvára sa bez spoluúčasti.