Rodinná lyžovačka? Bez strešného boxu to radšej neskúšajte

0
785

Zažili ste rodinnú dovolenku, kedy ste sa nedokázali zmestiť so všetkým do auta. Je to realita väčšiny z nás a preto je dobré mať k dispozícii prídavný kufor. O čo vlastne ide a aké sú jeho výhody?

Jazda s obmedzeniami

Hoci je box veľkou výhodou a ich majitelia si ich nevedia vynachváliť, majú aj menšie nevýhody. Jednou z nich, je vplyv na spotrebu, čo sa pri dlhých cestách odrazí aj na peňaženke. Treba preto počítať s vyššími nákladmi na dopravu, čo ale nemusí byť také hrozné, ako sa zdá. Všetko totiž závisí aj od toho, akou rýchlosťou vozidlo pôjde alebo ako bude box naplnený z pohľadu hmotnosti.

Spomenúť treba aj jazdné vlastnosti, ktoré vodiči spozorujú najmä pri prejazde zákrutami alebo po diaľnici. Strešné boxy sú obmedzením aj z pohľadu rýchlosti, pretože v každom prípade platia povolené limity. Tie uvádzajú výrobcovia boxov a preto sa nimi treba riadiť. Pri jazde na dovolenku, sa ale netreba zbytočne ponáhľať a je dobré prispôsobiť sa podmienkam na ceste.

To, čo do boxu umiestnite je len na vás, no je dobré dodržať pár zásad. Ťažšie veci odporúčame naložiť do kufra a tie ľahšie do boxu. Strecha auta tak nebude príliš zaťažená a aj jazdiť sa vám bude lepšie. Hmotu v ňom je dobré rozložiť rovnomerne a určite vždy veci upevnite. Zabráni sa tak premiestňovaniu vecí počas jazdy, ktoré by sa hlavne v zákrutách kĺzali zo strany na stranu.

Box ale nie je všetko, čo potrebujete

Výber samotného boxu nie je veda, no treba mu venovať istý čas. Dôvodom je veľké množstvo výrobkov na trhu, v ktorých sa človek musí zorientovať. Najpredávanejšou značkou sú strešné boxy Thule, ktoré výrobcovia ponúkajú v rôznych parametroch. Na svoje si tak prídu nielen milovníci lyžovania, vyžadujúci dlhé boxy, ale aj letní cestovatelia.

Čo sa týka ceny, aj tu si vie každý vybrať podľa svojich možností. Kvalitné výrobky sa dajú kúpiť v rozmedzí 130 eur až do 2 000 eur. Nejde ale o jediný výdavok, ktorý vás čaká. Okrem boxu, je nevyhnutné zaobstarať aj priečny strešný nosič, ktorý sa dá využiť aj na nosiče na lyže. Bez neho sa nedá truhla na strechu namontovať a preto je dobré ich kupovať spolu.

Porozmýšľať treba aj nad frekvenciou využívania boxu. Ak ho budete používať pravidelne, asi ho nebudete chcieť montovať hodinu. Vtedy je dobré zvoliť jednoduchší a komfortnejší systém uchytávania a teda model s rýchloupínaním. Takúto montáž a demontáž zvládne naozaj každý a vyhnete sa zbytočnému jazdeniu s prázdnym boxom.