V dobe, kedy sa nám zdá, že nás už nemôže nič prekvapiť, berieme mnohé veci ako samozrejmosť. Často si ani neuvedomujeme, že kedysi vyvolali veľký boom. Možno boli spočiatku odmietané, aby si postupne našli cestu do našich sŕdc a domovov. Podobne je na tom aj batéria. Jej vývoj bol pokrútený a popretkávaný množstvom zaujímavých príhod. Aby sa mohla pred nás postaviť v dnešnej podobe, prešla si dlhou a tŕnistou cestou. Dôležité je ale, že to celé nebolo márne a my si bez nej nevieme svoj život už ani predstaviť. To, čo nás javiac zaujíma v súvislosti s touto skvelou vymoženosťou, je jej životnosť. Mnohí preto uprednostňujú hoci drahšie, ale kvalitnejšie nabíjacie batérie. Je to mimoriadne praktické a pohodlné. Pár kúskov si nabijete do rezervy a potom Vás už neprekvapí ich expresné vybitie. Teraz sa ale budeme zaoberať batériami do mobilných telefónov, ktoré tvoria akúsi samostatnú kapitolu.
Prezliekanie kabátov
Aj takto môžeme nazvať prispôsobivosť a neustály vývoj mobilných batérií. Idú s dobou, zmenšujú sa a stenčujú, a teda sa adaptujú na momentálny trend a dopyt. Veľkosť sa však môže odraziť na kapacite, preto hľadajú výrobcovia stále nové možnosti, ako tieto dve skutočnosti čo najlepšie skĺbiť. V praxi to potom vyzerá tak, že ide o snahu dosiahnuť vysokú pamäťovú schopnosť a znížiť energetické nároky. Aby ste hneď na začiatku získali obraz o tom, či bude nutné Vašu batériu nabíjať iba pár hodín alebo aj niekoľko dní, sledujte hodnotu udávanú v miliampérhodinách (mAh). To však nie je všetko, dbajte aj na typ čipovej výbavy vo Vašom telefóne a na veľkosť obrazovky. Najdôležitejším aspektom je však samotný užívateľ a jeho činnosti, ktoré plánuje s mobilným telefónom vykonávať. Aj tie najkvalitnejšie batérie môžu totižto vydržať u príliš aktívneho človeka oveľa menej než tie nekvalitnejšie u užívateľa s klasickým využívaním smartfónu. Ak patríte medzi tých aktívnejších, tak si môžete dokúpiť napríklad vysokokapacitné zariadenie, ktoré vymeníte za batériu alebo ho k nej pridáte. Pravdepodobne sa to ale odrazí na vyššej hmotnosti Vášho zariadenia.
Bezplatné neznamená vždy výhodné
Pri mobilných aplikáciách to platí niekoľkonásobne. Tie, ktoré sú ponúkané zdarma, nemusia byť až také kvalitné a môžu zvýšiť vybíjanie Vášho telefónu. Iba 20% z nich využíva skutočný systémový zdroj a zvyšok sa premietne do reklamy. Hrozí tu aj reálne riziko zbierania informácií o užívateľovi. Ak ste si už aj nejaké stiahli, ale momentálne ich nevyužívate, vypnite si ich. Medzi ďalšie prvky, ktoré majú na svedomí príliš rýchly pokles výkonu batérie, patrí signál a GPS. So signálom toho veľa nenarobíte, no navigáciu si môžete vypnúť, ak ju reálne nevyužívate. Vlastné aktivity môžete tiež obmedziť, čo znamená, že nemusíte vkladať každý okamih svojho dňa na sociálne siete. V prípade, že sa nechcete toho vzdať, tak to aspoň nerobte prostredníctvom mobilného telefónu alebo opäť stavte na vysokokapacitné zariadenie. Alternatívnou je aj prenosné nabíjacie zariadenie. Takto môžete svoj telefón nabíjať aj v pohybe.
Šetrite energiu prostredníctvom prídavných káblov
Prenos dát medzi zariadeniami výrazne zjednodušuje napríklad aj HDMI kábel. Dnes sa za mimoriadne trendy považuje i prenos videí. Obzvlášť obľúbené je „high-definition“ video (s vysokým rozlíšením). Káble HDMI 1.4 umožňujú mimoriadne kvalitný prenos 3D HD videa a podporujú tiež pripojenie k sieti. Ak s obľubou využívate prenos videí z Vášho mobilného telefón (alebo naň), potom by ste si mali takéto niečo zaobstarať. Nielenže celý proces zdynamizuje, ale výrazne ušetrí energiu Vašej batérie.
Foto: © [tatko aparatko] / Dollar Photo Club