Slnko ako nepriateľ

0
1942

Leto je tu a s ním aj dovolenky, opaľovanie, vyvaľovanie sa na pláži. Neraz sa však stane, že to so slnením preženieme a prichádza nepríjemné pálenie, pluzgieriky a bezsenné noci. Aká je prvá pomoc pri spálenej pokožke od nadmerného opaľovania? 

Slnečné lúče obsahujú dva druhy ultrafialových lúčov – UV A, ktoré našu pokožku opália a tá následne zhnedne.  UV B však našu pokožku dráždia.

Asi klasickou radou je využitie telového mlieka po opaľovaní s chladivým účinkom. Aplikovať by ste ho mali čo najrýchlejšie, nech zábránite povestnému páleniu. Ďalším “babským receptom” je kyslá smotana alebo biely jogurt. Hoci to zo začiatku chladí, nie je nič lepšie na hydratáciu pokožky. „Biely“ zázrak nechajte zaschnúť a následne ho umyte. Najlepšia teplota vody je tá izbová, a teda nie príliš horúca, ale ani studená. Ak to preženiete v akomkoľvek smere, podráždená pokožka Vám to dá okamžite pocítiť. 

Účinnou záchranou môžu byť mlieka s prímesou bazy čiernej, levandule či mäty. Tie utišujú spálené miesta a zmierňujú pocit horúčavy. Do telového mlieka, ktoré bežne používate, pridajte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja s prímesou spomínaných bylieniek. Protizápalové a hojivé účinky má krém s výťažkom z iskerníka. Pokožka Vás nebude toľko štípať a zmierni aj bolesť. Trošku krému opatrne vmasírujte do pokožky a počkajte, kým sa úplne vstrebe.

Ak nemáte po ruke jogurt či smotanu, môžete vyskúšať aj obklady z čierneho či zeleného času. Ďalšou veľmi prekvapivou potravinou je šalát, konkrétne jeho listy. Tie priložte k pokožke a vyčkajte, či pomôžu. Veríme však, že áno. Úľavou by mohla byť aj plachta namočená do vody, v ktorej ste predtým rozpustili trošku sódy bikarbóny. Aby sme zmierneniu bolesti či napätiu pomohli aj zvnútra, doprajte telu veľa vitamínu A a E. Mydlá by nemali mať pH viac ako 5,5. Netreba pokožku zbytočne vysúšať.

Budeme sa tešiť, keď Vám naše rady pomôžu lepšie prekonať nástrahy leta a občas nepriateľské slnko sa stane Vaším najlepším priateľom. 

Zdroj: kankan.sk, najmama.aktuality.sk

Foto: 34st.com