Stabilita v lete i v zime vďaka pneumatikám s asymetrickým dezénom

0
802
Stabilita v lete i v zime vďaka pneumatikám s asymetrickým dezénom
Stabilita v lete i v zime vďaka pneumatikám s asymetrickým dezénom

Ak budete v budúcnosti kupovať nové pneumatiky, nesústreďte sa len na ich cenu alebo na značku výrobcu. Okrem dôležitých informácií na štítkoch pneumatík si všímajte tiež ich dezén. Nemyslíte tým kontrolu hĺbky dezénu. Vašu pozornosť sa snažíme nasmerovať k tomu, aby ste si všímali vzor dezénu. Ten sa delí na symetrický, asymetrický a smerový. Stabilitu v každom ročnom období vám poskytnú jedine pneumatiky s asymetrickým dezénom.

Vlastním pneumatiky so symetrickým dezénom. Mám sa obávať?

Pneumatiky s asymetrickým dezénom sú síce kvalitnejšie, ale neznamená to, že sa musíte obávať, ak vlastníte pneumatiky so symetrickým dezénom. Oba typy dezénov nájdete u rôznych značiek, pneumatiky Kormoran či Continental ponúkajú na výber mnohé rozmery a varianty. Pneumatiky so smerovým dezénom spĺňajú všetky bezpečnostné normy a udržia vás na vozovke v zime i v lete. Nie sú síce tak stabilné ako asymetrické, ale v zime si dobre poradia so snehom. Ak si v zime na kolesá nasadíte aj reťaze na dodávky a iné typy vozidiel, tak sa absolútne nemusíte obávať šmyku a ani zapadnutia do snehu. Nevýhoda pneumatík so symetrickým dezénom spočíva v horšej schopnosti odvádzať vodu z drážok. Pneumatiky so symetrickým dezénom vám budú stačiť počas jazdy v meste a na kratšie vzdialenosti. Smerový dezén pneumatík nájdete hlavne u zimných variantov, pretože tieto pneumatiky majú dobrý zábeh na snehu. Sú však veľmi hlučné a rýchlo sa ojazdia.

Asymetrický dezén pneumatík zaručí stabilitu počas celého roka

V prípade, že najazdíte denne desiatky kilometrov a v zime sa často pohybujete v horách, mali by ste investovať do drahších, ale najkvalitnejších pneumatík s asymetrickým dezénom. Ak ste si priplatili za hliníkové disky, vytiahnite zopár eur navyše aj za tieto pneumatiky. Pneumatiky s asymetrickým dezénom vám vydržia oveľa dlhšie ako iné typy pneumatík. Rátať môžete tiež s perfektnou stabilitou. Stabilita má základ v tvrdých blokoch, ktoré sa nachádzajú na vonkajšej strane behúňa. Tvrdosť blokoch je zárukou, že sa pneumatiky nebudú deformovať a udržia vozidlo pevne na vozovke aj v zákrute počas vyššej rýchlosti. Vnútorná časť pneumatík s asymetrickým dezénom je mäkšia a má viac drážok. Drážky rýchlo odvádzajú z povrchu pneumatiky vlhkosť i sneh. Pre vlastníkov vozidiel so silnejším výkonom odporúčame jedine asymetrické pneumatiky.