Strava pre psa: čo musí obsahovať a čomu sa vyhýbať

0
1301

Pes je v mnohých rodinách štvornohým miláčikom, ktorý sa považuje za právoplatného člena rodiny. Preto by tomu mala zodpovedať aj jeho strava. Na trhu nájdete množstvo typov stráv, ktoré pre psa zabezpečia to najdôležitejšie.

Čo sledovať pri výbere krmiva

Prvoradé je najmä zloženie, ktoré tvorí krmivo pre psov, kedy sú najviac zastúpené časti  umiestnené na prvých miestach na obale krmiva. Dávajte pozor na dochucovadlá a farbivá, im sa vyhýbajte, nakoľko ich psy nepotrebujú. Krmivo ako je mäso pre psa nesmú chýbať najmä bielkoviny, minerálne látky, sacharidy, tuky, vitamíny a vlákniny vo vyváženom množstve. Ďalej sú to vápnik, fosfor, železo, horčík, sodík, draslík, selén a mastné kyseliny omega 3 a omega 6.

Aké granule pes potrebuje?

Zvoľte granule, ktoré najviac zodpovedajú životnému štýlu psa. Množstvo granúl závisí tiež od psa. Informácie nájdete na obale granúl, ktoré ukážu, koľko a ako často ich je možné psovi nasypať. Vyššie dávky sa odporúčajú len po konzultovaní s veterinárom. Dávky granúl sa môžu v závislosti od konkrétnych granúl líšiť. Psa je zbytočné prekrmovať, spôsobíte mu len obezitu a ďalšie problémy so zdravím. Správne stavaný pes by mal mať klenutý hrudník a hmatateľné rebrá.

Surové mäso ako strava 

Surové mäso, známe ako aj barf, je krmivo, ktoré napodobňuje prirodzené jedlo vlka, pričom je tvorené z vysokého podielu mäsa a vitamínov zo surovej stravy, alebo natráveného obsahu žalúdka bylinožravcov. Niekedy sa do stravy pridávajú vitamíny, kolagén, omega-3 mastné kyseliny alebo iné doplnky. Strava sa vyberá podľa toho, koľko má pes rokov a aké je plemeno.

Ďalšie upravené krmivá 

Na základe použitých receptov a receptúry výrobcovia krmív vyrábajú nové zmesi, ktoré reagujú na potreby psov. Príkladom môžu byť krmivá so zníženým obsahom fosforu pre obličkovú diétu, alebo ďalšie špeciálne krmivá. Ešte pred používaním sa však opýtajte pre istotu veterinára. Určité plemená zvyknú ochorieť na choroby, ktoré majú podmienené genetikou. To sa však dá odstrániť vhodnou stravou.

Tomuto sa vyhýbajte 

Potom je tu samozrejme jedlo, ktoré dokáže psom uškodiť, preto ich nimi nikdy nekŕmte, inak môžete ohroziť ich zdravie. Ide najmä o potraviny ako hrozná a hrozienka, z ktorých psy zvracajú a hrozí im zlyhanie obličiek. Ďalej sú to kakaá a čokolády, kde hrozí srdcová arytmia, nevoľnosť a celkový kolaps.